Przedwojenny sztandar naszej szkoły.

    28 grudnia 2011 roku pan Grzegorz Konwa (tata Pauliny, Julity i Oskara) bezinteresownie wykonał i zamontował gablotę, w której umieszczono pochodzący z początku XX wieku sztandar naszej szkoły. Nie jest znana dokładna data pochodzenia sztandaru, najprawdopodobniej były to lata 20-te ubiegłego stulecia. Sztandar ten ma kształt chorągwi kościelnej, wyhaftowano na nim na jednej stronie orła w koronie, a na drugiej znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus i napis „ KRÓLOWO POLSKIEJ KORONY MIEJ  W OPIECE SZKOŁĘ NASZĄ”. Przed wybuchem II wojny światowej (1 IX 1939r.) każdej niedzieli uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami niosąc sztandar  szli do pobliskiego kościoła na mszę świętą. W  maju 1935r. uczniowie wraz nauczycielami i ze sztandarem szkoły, furmankami udali się do stacji kolejowej w Jastrzębiu, aby tam oddać hołd zmarłemu Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu (który był przewożony koleją z Warszawy do Krakowa). Po wybuchu II wojny światowej, kiedy to nauka odbywała się na tajnych kompletach, sztandar został ukryty przed faszystami. Dopiero w 1979 roku okazało się, że sztandar przechowywał pan Feliks Zielonka, który przed wojną i po wojnie pracował jako woźny w naszej szkole. Był to bardzo odważny gest ze strony pana Zielonki, gdyż  w czasach okupacji hitlerowskiej groziła za taki czyn wysoka kara: wywiezienie do obozu koncentracyjnego, a nawet śmierć. Również w czasach komunizmu sztandar naszej szkoły z wizerunkiem Matki Bożej uległby zniszczeniu, a pan woźny narażony byłby na szykany. Tym bardziej postawa pana Feliksa Zielonki zasługuje na wyróżnienie. Warto dodać, że był on dziadkiem  pani Teresy Strzeleckiej ( woźnej w małej szkole).

W dniu nadania  szkole  imienia Stefana  Żeromskiego w XI 1979 roku, pan Feliks Zielonka przekazał historyczny sztandar na ręce dyrekcji szkoły.

Cieszy fakt, że obecnie sztandar jest wyeksponowany w godnym miejscu naszej szkoły i zostanie ocalony od zapomnienia. (a.b)