Dzień Unii Europejskiej

9 maja Pani minister Krystyna Szumilas z okazji Dnia Unii Europejskiej wystosowała do Uczniów, Rodziców i Nauczycieli poniższy list:

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice i Nauczyciele

9 maja obchodzimy Dzień Unii Europejskiej.
Ponad pół wieku temu - w 1950 r. Robert Schuman, francuski minister spraw zagranicznych, ogłosił plan utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znany jako „Deklaracja Schumana". Był to pierwszy krok do zjednoczenia naszego kontynentu.

Dzisiejsza rocznica to okazja do przybliżenia zasad kierujących Unią Europejską oraz do zapoznania się
z instytucjami stanowiącymi jej strukturę. Przede wszystkim jest to jednak szansa na wspólne
z innymi narodami Europy podkreślenie idei jedności i solidarności.

Serdecznie zachęcam do świętowania Dnia Europy, także poprzez prowadzenie debat na temat praw przysługujących wszystkim obywatelom państw UE - obchodzimy bowiem równocześnie Europejski Rok Obywateli 2013. Będzie to z pewnością doskonała sposobność do rozmów o teraźniejszości i przyszłości Unii, do której należymy już od 9 lat.

Krystyna Szumilas

Minister Edukacji Narodowej