APEL WYCHOWAWCZY

W dniu 03 września 2013 r. w szkole odbył się apel wychowawczy dla uczniów klas IV – VI. Apel przygotowała i poprowadziła Pani Edyta Sodel. Przypomniała uczniom klas V i VI oraz przedstawiła uczniom klas IV regulamin akcji „Bezpieczna przerwa”, która obejmuje wszystkich uczniów naszej szkoły i ma na celu:

Ø  zwiększenie poczucia bezpieczeństwa w trakcie przerw,

Ø  uświadomienie, że jesteśmy współodpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje
i innych,

Ø  kształtowanie postawy szacunku wobec kolegów, koleżanek i pracowników szkoły,

Ø  dbanie o czystość naszej szkoły,

Ø  wdrażanie do posługiwania się językiem wolnym od wulgaryzmów.

Zgodnie z regulaminem tej akcji uczeń:

1. Przychodzi do szkoły nie wcześniej niż 10 minut przed lekcjami. Jeśli na drugą godzinę lekcyjną przyjdzie wcześniej - na zajęcia oczekuje w świetlicy szkolnej.

2.  Podczas przerwy:

3.  Porusza się ruchem prawostronnym.

4.  Spędza przerwy na piętrze, gdzie ma aktualnie lekcje.

5. Plecak ustawia w szeregu pod ścianą w należytym porządku, tak aby nie przeszkadzał w poruszaniu się po korytarzu.

6.  Spaceruje – nie biega.

7.  Chodzi po schodach – nie ślizga się.

8.  Rozmawia i mówi – nie krzyczy, nie wrzeszczy.

9.  Zgodnie korzysta z atrakcji wydzielonych stref:

10. Nie przebywa niepotrzebnie w toalecie.

11. Zachowuje czystość w łazience. Szanuje pracę pań woźnych.

12. Nie wrzuca do sedesu woreczków foliowych, rolek papieru toaletowego, ręcznika papierowego itp.

13. Jest kulturalny – siada na ławeczce, nie na parapecie.

14. Może siadać na schodach, ale najwyżej z drugą osobą, tak by umożliwić innym wchodzenie
i schodzenie po schodach.

15. Dba o czystość wokół siebie! Nie przechodzi obojętnie obok leżących papierków! Wrzuca je do kosza.

16. Przy sklepiku mogą stać najwyżej 4 osoby –
z oddali oczekuje na możliwość podejścia.

17. Nie gra i nie rzuca różnego rodzaju piłeczkami.

18. Nie schodzi do piwnicy szkolnej.

19. Gdy ma problem podchodzi do nauczyciela dyżurującego.

20. Pamięta, że korytarz szkolny nie jest odpowiednim miejscem do wykonywania różnych figur akrobatycznych: gwiazd, szpagatów, mostków itp. oraz do prezentowania kolegom chwytów typu karate, judo itp.

21. Wszelkie nieprawidłowe zachowania kolegów
i koleżanek zgłasza nauczycielom dyżurującym.

22. Bezwzględnie słucha poleceń nauczycieli dyżurujących i próśb uczniów dyżurnych „żółtego patrolu”.

23. Pamięta, że zgłaszając nauczycielom dyżurującym wszystkie nieprawidłowe zachowania kolegów dba o bezpieczeństwo przebywających w szkole osób.

24. Zatrzymuje się, gdy usłyszy dzwonek, nie krzyczy i nie piszczy na jego odgłos. Po zakończeniu jego brzmienia podchodzi
i ustawia się w parze z kolegą lub koleżanką pod klasą i spokojnie oczekuje na przybycie nauczyciela prowadzącego.

Pani Edyta Sodel poinformowała, że obowiązkiem każdego ucznia jest przestrzeganie wymienionych zasad regulaminu „Bezpieczna przerwa”. Nie przestrzeganie skutkować będzie surowymi konsekwencjami. Pani Edyta poprosiła nauczycieli
o wyciąganie konsekwencji wobec uczniów nierespektujących w/w zasad.

Klasa, która w myśl tej akcji nie otrzyma czerwonych kartek za niewłaściwe zachowanie lub otrzyma ich najmniej zostanie nagrodzona, tak jak obecna klasa V b, która w ubiegłym roku szkolnym osiągnęła dobry wynik, jeszcze we wrześniu uda się w nagrodę na ognisko klasowe z poczęstunkiem.

Pani Edyta Sodel przypomniała uczniom
o obowiązującej w szkole kolorystyce ubiorów, zmianie obuwia oraz kulturalnym zachowaniu przed rozpoczęciem zajęć oraz podczas ich trwania,
o szacunku jaki należy okazywać nauczycielom oraz innym dorosłym osobom wchodzącym do sali podczas lekcji.