SPOTKANIE Z RODZICAMI

W dniu 19 września 2013 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie dyrekcji szkoły z rodzicami. Otworzyła je Pani wicedyrektor Edyta Sodel witając serdecznie wszystkich zebranych. Na wstępie przedstawiła wizję i misję naszej szkoły w oparciu o koncepcję pracy szkoły na rok szkolny 2013/2014. Zwróciła się z prośbą do rodziców o zgłaszanie do wychowawców klas propozycji innych działań jakie mogłaby szkoła podjąć by wypełnić założenia wspomnianej wizji i misji szkoły na bieżący rok szkolny. Następnie pani dyrektor zapoznała rodziców z ofertą edukacyjną szkoły uwzględniając zajęcia pozalekcyjne i te w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz czasem pracy specjalistów pracujących w szkole: pedagogów, psychologa, logopedów, biblioteki i świetlicy szkolnej. Następnie przekazała szereg informacji dotyczących organizacji pracy szkoły w roku szkolnym 2013/2014 w tym: informacje o dojazdach do szkoły i konieczności złożenia stosownych deklaracji, informacje o podjętych działaniach w kwestii wyprawki szkolnej, stypendium szkolnego oraz możliwości korzystania z obiadów. Przedstawiła krótko wyniki sprawdzianu klas VI za ubiegły rok szkolny oraz poinformowała rodziców o możliwościach dostosowania form i warunków sprawdzianu dla uczniów klas VI zgodnie z procedurami organizowania i przeprowadzania sprawdzianu w klasie szóstej w roku szkolnym 2013/2014. Pani dyrektor zaapelowała do rodziców o chętne zgłaszanie się do Rad Oddziałowych i aktywne uczestnictwo w życiu szkoły.

Następnie przedstawiła specjalnego gościa Pana profesora dr hab. Mariusza Jędrzejko, dyrektora Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Warszawie. Oddała głos profesorowi, który poprowadził zajęcia pedagogiczne dla rodziców pt.„Małe dzieci a nowe multimedia”. W swoim wystąpieniu apelował do rodziców, aby „mądrze” kochali swoje dzieci, ustalili koniecznie granice w kwestii wychowania oraz korzystania z najnowszych multimediów.

Przekonywał i uświadamiał jaki wpływ wywiera na młodego człowieka długie i nieracjonalne korzystanie z komputera. Mówił o tym, co dzieje się w głowie dziecka, które w jednej chwili wykonuje kilka czynności naraz: rozmawia na GG, słucha muzyki, gra w grę komputerową i w oddali widzi włączony telewizor. Profesor apelował do rodziców, by zadbali o bardziej uporządkowany świat dla swoich dzieci. Przytoczył wiele przykładów z życia wziętych i udzielił rodzicom kilku cennych wskazówek dotyczących tego problemu. Podał optymalny czas jaki mogą dzieci spędzać przed komputerem: dla dzieci w wieku 7-10 lat – jest to 1 godzina dziennie i 1 dzień w tygodniu bez komputera, dla starszych dzieci 2 godziny dziennie i też jeden dzień w tygodniu bez komputera. Prosił, by rodzice przed kupnem nowej gry komputerowej najpierw ją sami zobaczyli i ocenili czy jest odpowiednia dla ich dziecka, by nie kupowali tylko dlatego, że dziecko chce, bo inni koledzy już ją mają. Zasady życia rodzinnego wprowadzone przez rodziców i konsekwentne ich przestrzeganie to zdaniem profesora recepta na sukces wychowawczy i profilaktyczny, na mądre, zdrowe, rozsądne i wolne od uzależnień dzieci.