Halloween

W dniu 30 października 2013 roku aż strach było wejść do naszej szkoły. Wszystko to za sprawą święta Halloween. Społeczność szkolna obejrzała zabawne przedstawienie, w którym wystąpiły wiedźmy, diabły oraz różne inne straszydła. Młodzi aktorzy przybliżyli nam tradycję tego święta, które obchodzone jest 31 października głównie w krajach anglojęzycznych. Tego dnia, zaraz po zapadnięciu zmroku, miliony dzieci, a często także i dorośli, wyruszają na ulice miast poprzebierani za duchy, księżniczki i potwory, pukają od drzwi do drzwi i wołają "TREAK OR TREAT!".

Nazwa "Halloween" najprawdopodobniej pochodzi od skróconego "All Hallows' Eve", czyli "Wigilii Wszystkich Świętych". Początki święta upatruje się w celtyckim obrządku Samhain sprzed 2000 lat, którym niegdyś żegnano lato, witano zimę i obchodzono święto zmarłych. Wierzono, że tego dnia granica między światem umarłych i żywych ulega zatarciu, a duchy przenikają do naszego świata. Druidzi przywdziewali wtedy czarne szaty i maski. Duchy przodków były czczone, a złe przepędzane. Palono ogniska, tańczono, święcono plony, zwierzęta i ludzi.

Podczas występu nie zabrakło również zabaw dla publiczności. Clever Wiedźma zaprosiła widzów do tańca w rytmie znanego przeboju „Gangnam style”. Wytypowani przez wychowawców uczniowie wzięli udział w konkursie pod nazwą ‘Bobbing for apples’. Należało ugryźć jabłko zawieszone na nitce bez pomocy rąk. Wygrali reprezentanci klasy 4a. Rozstrzygnięto również dwa konkursy na najciekawszy strój i najładniejszą dynię. Komisja konkursowa na czele z panią dyrektor Anetą Mazur wydała werdykty w obydwu kategoriach. Ze względu na wielką pomysłowość i inwencję twórczą wszyscy przebierańcy zostali nagrodzeni. Natomiast najpiękniejsze dynie wykonały Roksana Lis (5a) oraz Zuzanna Kwiatkowska (5b). Wszyscy uczestnicy konkursów oraz aktorzy zostali nagrodzeni słodkościami. Na zakończenie pani dyrektor Edyta Sodel podziękowała paniom i uczniom zaangażowanym w przygotowanie obchodów święta Halloween w szkole.

Przedstawienie przygotowali uczniowie z klas 5a i 6b pod kierunkiem wychowawczyń - pani Arlety Strzelec oraz pani Renaty Syty.