„Ta co nie zginęła”

W piątek 8 listopada 2013 roku, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona 95 rocznicy odzyskania niepodległości przez państwo polskie.

Uczniowie klas Vb, VIb, Va pod kierunkiem pani Zofii Stachowicz oraz pana Marka Motyki w widowisku historycznym zatytułowanym „Ta co nie zginęła”, przedstawili blisko półtorawieczne dążenia Polaków do odzyskania utraconej niepodległości. Mali aktorzy pięknie podkreślili, iż niepodległość wywalczyli sobie sami Polacy wykorzystując zaistniałe, sprzyjające okoliczności historyczne. Nie był to jeden zryw narodowo-wyzwoleńczy, każde pokolenie złożyło ofiarę krwi na ołtarzu Ojczyzny.

Trudną historię pomagały nam zrozumieć wzruszające wiersze, pieśni patriotyczne wzbogacone prezentacją.

Pani dyrektor Aneta Mazur dziękując za żywą lekcję historii, podkreśliła niezłomną wolę Polaków w walce o wolność i niepodległość, cytując słowa wypowiedziane przez występującą uczennicę: „Nie można wymazać u człowieka pamięci o przeszłości, a tym bardziej, zabić ducha wolności.”

Na zakończenie tradycyjnie już delegacja uczniowska złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod „Dębem Pamięci” w hołdzie poległym na przestrzeni dziejów za wolność naszej Ojczyzny.