„Ruch to prawo naszych dzieci”

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dzieci oraz młodzież ćwiczyły conajmniej godzinę dziennie. Z kolei przed telewizorem i komputerem nie powinni oni spędzać więcej niż dwie godziny w ciągu dnia. Natomiast z wyników badań HBSC dla Polski z 2010 roku wynika, że aktywność fizyczna dzieci obniża się wraz z wiekiem. Znaczny odsetek osiemnastolatków (18% młodych ludzi) skarży się na bóle pleców i stawów, a najwięcej 11-latków spędzających przynajmniej dwie godziny przed komputerem - to dzieci z Polski. Ponad połowa uczniów, zdaniem ministerstwa zdrowia, ma wady postawy. Powyższe dane potwierdza raport Najwyższej Izby Kontroli.

W związku z tymi niepokojącymi faktami ministerstwo sportu zachęca do propagowania aktywności fizycznej, walki ze zwolnieniami z zajęć wychowania fizycznego, uczestnictwa w zajęciach sportowych oraz uświadomienie rodzicom roli sportu w życiu ich dzieci. Akcja ta skierowana jest do uczniów, rodziców i nauczycieli.

Ministerstwo opracowało programy, których zadaniem jest pomoc w realizacji założonych celów:

&    Mały Mistrz (kl. I - III)

&    Multisport (kl. IV - VI)

&    Umiem Pływać (trzecioklasiści)

Źródło: msport.gov.pl