Mikołajki w naszej szkole

6 grudnia – mikołajki. Oczywiście, każdy pamięta. Ale nie każdy pamięta, że mikołajki należy pisać małą literą. Dlaczego? Gdyż nazwy obrzędów, zwyczajów piszemy małą literą, np. dożynki, andrzejki, walentynki.

A co ze świętym mikołajem? W 2004 roku Rada Języka Polskiego ustaliła, że święty mikołaj (czyli ktoś, kto przynosi prezenty z okazji świąt) piszemy małymi literami. A co z legendarną postacią Mikołaja, biskupa Miry? W tym wypadku piszemy wielką literą, tak jak imię, np. św. Piotr.

Z okazji tego sympatycznego święta uczniowie klas IV –VI razem ze swoimi nauczycielami zebrali się na sali gimnastycznej, gdzie odbyły się zawody w skoku wzwyż. Do współzawodnictwa stanęło 80 uczennic i uczniów. Pozostali dopingowali swoich kolegów przy dźwiękach muzyki. Emocje sięgnęły zenitu, gdy poprzeczka znalazła się na wysokości 1,30 m. Finał rozegrał się pomiędzy zawodniczkami i zawodnikami klas piątych i szóstych. W przerwie zawodów zawitał do nas od rana oczekiwany gość. Po przeprowadzeniu krótkiego quizu teologicznego mikołaj w towarzystwie dwu śnieżynek obdzielił wszystkich słodyczami.

W tym dniu zostały również ogłoszone wyniki III Szkolnego Dyktanda z Żeromskiego. W roku szkolnym 2013/2014 Mistrzem Ortografii w kategorii uczniów został Mateusz Drabik, uczeń klasy VIa. Drugiego i trzeciego miejsca nie przyznano, a jedynie dwa wyróżnienia. Otrzymały je Marcelina Kurek z klasy VIb i Julita Konwa z Vb.

W kategorii dorosłych I miejsce zdobyło aż 6 osób. Najlepsi okazali się:

pani Renata Syta

pani Krystyna Tuzimek

pani Urszula Śliwa

pani Zofia Stachowicz

pan Sławomir Goliński

pan Marcin Piekarski

pani Katarzyna Drab – wyróżnienie

Mistrz ceremonii – pani Aneta Mazur dyrektorską buławą w kształcie ołówka do stanu mistrzów ortografii najlepszych wyniosła. Zgodnie z tradycją zdobywcy czołowych miejsc zostali zobowiązani do „propagowania poprawności ortograficznej zawsze i wszędzie”, a następnie otrzymali dyplomy i upominki. Organizatorka szkolnego dyktanda pani Renata Gorlicka – Krajewska podziękowała wszystkim uczniom, dyrekcji i pracownikom szkoły za udział w konkursie.

Przewodniczący klas odebrali również z rąk pani dyrektor dyplomy za udział w II Szkolnym Rambicie Humanistycznym.