Innowacyjny Program

„Pigmalion i Aureola”

Na przełomie sierpnia i września 2013 roku Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców podjęła decyzję o realizacji innowacyjnego programu edukacyjno – wychowawczego „Pigmalion i Aureola” we współpracy z dyrektorem Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień prof. zw. dr. hab. Mariuszem Jędrzejko. Celem programu jest poznanie i wprowadzenie metod aktywizacji uczniów oraz ich integracji ze szkołą. Beneficjentami programu są uczniowie, rodzice nauczyciele i pracownicy szkoły.

Nowe metody i techniki mają usprawnić pracę z uczniem i grupą, poprzez zwiększenie ich aktywności oraz poprawę relacji interpersonalnych.

Przedstawiona przez prof. Jędrzejko koncepcja programu ma na celu zminimalizowanie napięć w szkole i klasie oraz zaktywizowanie uczniów, a przez to zwiększenie efektywności nauczania. Twórca programu podkreślił, że „szkoła uczy i wychowuje, ale za wychowanie dziecka odpowiadają rodzice, dziecko musi znać prawa i obowiązki – prawa mają wynikać z wypełniania obowiązków.”

Jednym ze sposobów zwiększenia wyników nauczania jest pełne wykorzystanie przestrzeni szkolnej. W salach lekcyjnych ustawiono ławki w kształcie litery U a na tablicach dydaktycznych ograniczono ilość informacji kluczowych (10 – 12 kodów informacyjnych). Zbyt duża ilość informacji nie służy zapamiętywaniu (Psychologia uczenia się i zapamiętywania). Każda sala lekcyjna służy do nauki języka angielskiego, dlatego w widocznych miejscach na sprzętach szkolnych zostały naklejone czytelne napisy ze słówkami w tym języku. W celu promocji nauki i rywalizacji na korytarzach szkolnych pojawiły się wyniki naszych uczniów z różnych dyscyplin sportowych. Nauczyciele wychowania fizycznego i nauczania zintegrowanego będą prowadzić zajęcia w koszulkach sportowych z logo szkoły. Uczymy również zasad kulturalnego zachowania i egzekwujemy je. Uczniowie ustawiają się przed lekcją pod salą lekcyjną i używają zwrotów grzecznościowych. Polska jest krajem wielkich ludzi i wielkiej kultury. Uczniowie mogli się o tym przekonać poznając na zajęciach lekcyjnych sylwetki wielkich Polaków. Jednym z nich jest patron szkoły. Innowacyjne formy obchodów tego święta z entuzjazmem zaaprobowali nasi uczniowie. Składa się na nie: powszechne dyktando na podstawie fragmentu prozy pisarza, które piszą nie tylko wszyscy uczniowie, ale też dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły, konkurs pięknego czytania prozy Stefana Żeromskiego oraz Rambit Humanistyczny, czyli turniej o charakterze edukacyjno – sportowym.

Przed nami budowanie więzi pokoleniowych ze szkołą, dlatego gromadzimy informacje o wybitnych absolwentach naszej szkoły i ich wyjątkowych osiągnięciach. Prosimy o pomoc i współpracę osoby, które dysponują taką wiedzą. Dziękujemy rodzicom za wsparcie naszych działań.