Próbny sprawdzian Klas VI

W dniu 03 stycznia 2014 r. o godz. 9.00 odbyło się spotkanie informacyjne dla uczniów klas VI dotyczące organizacji i przebiegu próbnego sprawdzianu. Pani wicedyrektor Edyta Sodel poinformowała szóstoklasistów, iż dnia 09.01.2014 r. (czwartek) o godz. 9.00 odbędzie się próbny sprawdzian klas VI.

W związku tym uczniowie klas VI tego dnia przychodzą do szkoły w stroju galowym, o godzinie zgodnej z czwartkowym planem zajęć tzn. klasa VI a na godz. 8.00  - matematyka, VI b – grupa I na 8.00 – język angielski, grupa II na 8.55. O godzinie 9.00 w wyznaczonych salach II piętra przystąpią do testu w ramach próbnego sprawdzianu.

Następnie przekazała uczniom szereg informacji dotyczących próbnego sprawdzianu, który będzie przebiegał w oparciu o procedury organizowania i przeprowadzania sprawdzianu w szóstej klasie szkoły podstawowej obowiązujące w roku szkolnym 2013/2014:

1.Uczeń zgłasza się na sprawdzian w miejscu i czasie wyznaczonym przez przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego, którym jest dyrektor szkoły.

2.O ustalonej godzinie uczniowie wchodzą do sali pojedynczo, według kolejności na liście i zajmują wyznaczone im miejsca. Każdy uczeń powinien mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (np. ważną legitymację szkolną) i okazać go, jeśli zostanie o to poproszony.

3.Na sprawdzian uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania i rysowania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, ołówek przeznaczony jedynie do rysowania, gumkę, linijkę, ekierkę, cyrkiel i kątomierz. Na sprawdzianie nie wolno korzystać z kalkulatora. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.

4.Przewodniczący zespołu nadzorującego w obecności przedstawiciela uczniów z danej sali odbiera w gabinecie dyrektora pakiety z zestawami egzaminacyjnymi i przenosi je do sali egzaminacyjnej.

5.Sprawdzian rozpoczyna się od rozdania zestawów egzaminacyjnych.

6.Po otrzymaniu zestawu na polecenie przewodniczącego zespołu nadzorującego uczeń ma obowiązek:

a) zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na pierwszej stronie zestawu egzaminacyjnego; w razie wątpliwości może poprosić o jej wyjaśnienie członków zespołu nadzorującego,

b) sprawdzić, czy zestaw egzaminacyjny jest kompletny, tzn. czy ma wszystkie strony i czy są one wyraźnie wydrukowane; braki natychmiast zgłasza przewodniczącemu zespołu nadzorującego sprawdzian, po czym otrzymuje kompletny zestaw, co potwierdza czytelnym podpisem w odpowiednim miejscu protokołu przebiegu sprawdzianu,

c) zapisać swój trzyznakowy kod i numer PESEL w wyznaczonych miejscach zestawu egzaminacyjnego; w przypadku uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się zestawy egzaminacyjne kodują członkowie zespołu nadzorującego.

7.Czas przeznaczony na rozwiązywanie zadań liczony jest od momentu zakończenia czynności organizacyjnych. Przewodniczący zespołu nadzorującego zapisuje na tablicy (planszy), w miejscu widocznym dla każdego ucznia, czas rozpoczęcia i zakończenia rozwiązywania zadań.

8.Uczeń rozwiązuje zadania i zaznacza lub zapisuje odpowiedzi w wyznaczonych miejscach wyłącznie długopisem lub piórem z czarnym tuszem/atramentem (tylko rysunki wykonuje ołówkiem).

9.Uczeń zaznacza odpowiedzi do zadań zamkniętych na karcie odpowiedzi (nie dotyczy uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się).

10.W czasie trwania sprawdzianu uczeń pracuje samodzielnie i nie zakłóca przebiegu sprawdzianu, a w szczególności:

a) nie opuszcza sali egzaminacyjnej (tylko w szczególnie uzasadnionej sytuacji może opuścić salę po uzyskaniu pozwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego i przy zachowaniu warunków uniemożliwiających kontaktowanie się ucznia z innymi osobami, z wyjątkiem konieczności skorzystania z pomocy medycznej),

b) nie opuszcza miejsca wyznaczonego mu w sali,

c) w żadnej formie nie porozumiewa się z innymi uczniami,

d) nie wypowiada uwag i komentarzy,

e) nie zadaje żadnych pytań dotyczących zadań egzaminacyjnych,

f) nie korzysta z żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.

11.W przypadku:

· stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych przez ucznia,

· wniesienia przez ucznia do sali egzaminacyjnej urządzenia telekomunikacyjnego albo korzystania przez ucznia z urządzenia telekomunikacyjnego w sali egzaminacyjnej,

· zakłócania przez ucznia prawidłowego przebiegu sprawdzianu w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego przerywa sprawdzian danego ucznia, unieważnia mu sprawdzian i nakazuje opuszczenie sali egzaminacyjnej, co odnotowuje w protokole przeprowadzenia sprawdzianu.

12.Uczeń, który ukończył pracę przed wyznaczonym czasem, zgłasza to przewodniczącemu zespołu nadzorującego przez podniesienie ręki i zamyka swój zestaw egzaminacyjny. Przewodniczący lub członek zespołu nadzorującego sprawdza poprawność kodowania i kompletność materiałów i odbiera pracę.

13.Po upływie czasu przeznaczonego na rozwiązywanie zadań uczniowie kończą pracę z zestawem zadań i stosują się do poleceń przewodniczącego zespołu nadzorującego.