Żołnierze Wyklęci

– nasi bohaterowie

Dzień pierwszego marca obchodzony jest w naszym kraju jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w naszej szkole po raz drugi z inicjatywy pani Zofii Stachowicz i pana Marka Motyki została zorganizowana wystawa poświęcona Żołnierzom Wyklętym. Uczniowie mogą poznać sylwetki niezwykłych Polaków, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni. W imię umiłowania wolności i ojczyzny rzucili wyzwanie potężnemu, zbrodniczemu najeźdźcy jakim był Związek Radziecki. Niezłomni Żołnierze byli bestialsko mordowani przez komunistyczne władze w Polsce. Ciała ich pod osłoną nocy wywożono do tajnych miejsc pochówku. Zrzucano je do naprędce wykopanych dołów, zakopując w taki sposób, by nie było żadnych śladów. Nie mieli swoich mogił. Nikt nawet bliscy nie mieli gdzie zapalić lampki, położyć kwiatów. Skala ofiary złożonej na ołtarzu wolności w tamtym czasie przez naszych rodaków, to kilkadziesiąt tysięcy poległych oraz pomordowanych i około 200 tys. aresztowanych oraz więzionych.

Pamięć o Żołnierzach Bohaterach była konsekwentnie niszczona przez władze komunistyczne. Kampania nienawiści skierowana przeciw nim nie ustała nawet wtedy, gdy Polska odzyskała niepodległość i powstała III RP. Jakościowa zmiana sytuacji nastąpiła dopiero wraz z powstaniem Instytutu Pamięci Narodowej, a dokładnie z chwilą, w której historycy uzyskali dostęp do zasobów archiwalnych tajnej policji komunistycznej, przejętych przez IPN. Ogromną rolę w upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych odegrał prezes IPN śp. Janusz Kurtyka oraz śp. Prezydent RP Lech Kaczyński, który w lutym 2010 roku skierował do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie, jakby przeczuwając, że pozostało mu już niewiele czasu. 4 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Obecnie Żołnierze Wyklęci mogą stanowić przykład dla pokoleń, jak w czasach wolności niezłomnie i z pełną odpowiedzialnością dbać o nią, pielęgnować, kształtować, aby jej nie utracić i mądrze z niej skorzystać. Żołnierze wyklęci? A może lepiej trzeba było ich nazwać Niezłomnymi? Przecież to wróg ich „wyklął”, a nie Naród dzięki któremu, Niezłomni powrócili.

Szczególnie cieszy fakt rosnącego zainteresowania historią tego okresu wśród szkolnej młodzieży. Uczniowie wyszukują informacje na temat Żołnierzy Niezłomnych w naszym regionie i prezentują je podczas lekcji historii, śledzą z uwagą rozpoczęte pod auspicjami Instytutu Pamięci Narodowej prace ekshumacyjne na tzw. Łączce - jest to jedno z miejsc, gdzie wrzucono ciała tych, którzy za miłość do wolności i Ojczyzny zapłacili najwyższą cenę. Składając hołd wszystkim pomordowanym żołnierzom, zapalili znicze pod „Dębem Katyńskim”.