Spotkanie dyrektora z rodzicami

W środę 12 marca 2014 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Wierzbicy przy ul. Krasickiego 38 odbyło się spotkanie dyrektora szkoły z rodzicami kandydatów na uczniów klas I w roku szkolnym 2014/2015.

Pani Aneta Mazur przywitała wszystkich uczestników spotkania, przedstawiła jego cel przytaczając ustawę rekrutacyjną obowiązującą od 18 stycznia 2014 r. dotyczącą przyjmowania kandydatów do publicznych przedszkoli, publicznych innych form wychowania przedszkolnego, publicznych szkół i publicznych placówek. Poinformowała rodziców jakie miejscowości stanowią obwód szkoły. W dalszej części spotkania przedstawiła zasady i terminy  związane z procesem rekrutacji w naszej szkole. Poinformowała zebranych, iż nabór do klasy pierwszej PSP im. Stefana Żeromskiego w Wierzbicy na rok szkolny 2014/2015 prowadzony jest w terminie: od 10 marca 2014 r. do 10 kwietnia 2014 r. Do klasy pierwszej przyjmowane są dzieci, którym nie odroczono obowiązku szkolnego:

v  siedmioletnie urodzone w 2007 r.,

v  sześcioletnie urodzone w pierwszej połowie 2008 r. (od stycznia do czerwca), pod warunkiem odbycia obowiązku rocznego wychowania przedszkolnego,

v  sześcioletnie urodzone w drugiej połowie 2008 r. (od lipca do grudnia), pod warunkiem odbycia obowiązku rocznego wychowania przedszkolnego na pisemny wniosek rodzica,

v  pięcioletnie urodzone w roku 2009 jeśli taka jest wola ich rodziców po zasięgnięciu opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Pani dyrektor Aneta Mazur przedstawiła też kryteria i przyznane im punkty w postępowaniu rekrutacyjnym dla kandydatów spoza obwodu informując jednocześnie, iż:

1. W przypadku uzyskania przez grupę kandydatów równorzędnych wyników, komisja rekrutacyjna, ustalając kolejność kwalifikacji, bierze pod uwagę miejsce szkoły na liście preferencji kandydata (w porządku od najbardziej do najmniej preferowanej).
  2. Rodzice/prawni opiekunowie, oprócz wniosku o przyjęcie do szkoły, składają oświadczenia w sprawie spełnienia wspomnianych kryteriów,
  3. W przypadku nieprzedłożenia przez rodzica/prawnego opiekuna dokumentów określonych przez komisję rekrutacyjną - potwierdzających spełnianie kryteriów, komisja rekrutacyjna rozpatrując wniosek, może nie uwzględnić danego kryterium.
  4. Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach, w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego, lub może zwrócić się do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata o potwierdzenie tych okoliczności. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) potwierdza te okoliczności w terminie 14 dni.
  5. Komisja rekrutacyjna przyjmuje kandydata do PSP im. Stefana Żeromskiego w Wierzbicy jeśli w wyniku postępowania rekrutacyjnego kandydat został zakwalifikowany oraz złożył wymagane dokumenty.
  6. Kandydaci do klasy pierwszej, są przyjmowani w kolejności ustalonej na podstawie sumy obliczonych punktów, od największej sumy punktów. O liczbie przyjętych kandydatów decyduje liczba wolnych miejsc.
  7. Lista uczniów przyjętych i nieprzyjętych do PSP im. Stefana Żeromskiego w Wierzbicy zostanie podana do publicznej wiadomości 28 kwietnia 2014 r. o godz. 12.00.
  8. Lista ta będzie zawierała imiona i nazwiska kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych lub informację o liczbie wolnych miejsc.

Następnie Pani Aneta Mazur poinformowała, że powołała komisję rekrutacyjną do przeprowadzenia rekrutacji do klasy pierwszej w następującym składzie:

v  przewodniczący komisji rekrutacyjnej - Edyta Sodel – wicedyrektor

v  członkowie:

ü  Aleksandra Świdzikowska – psycholog szkolny,

ü  Marta Nowak – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej,

ü  Dorota Kamienik – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej,

ü  Beata Nosowicz – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.

Pani dyrektor podała rodzicom ważne terminy związane z całym procesem rekrutacyjnym:

·   10 marca 2014 r. – 10 kwietnia 2014 r. – składanie dokumentów

·   11 kwietnia 2014 r. – 13 kwietnia 2014 r. – rekrutacja

·   14 kwietnia 2014 r. godz. 12.00 – Ogłoszenie listy kandydatów spoza obwodu zakwalifikowanych/niezakwalifikowanych do dalszego postępowania rekrutacyjnego

·   23 kwietnia 2014 r. do godz. 15:00 – Potwierdzenie wyboru szkoły przez rodziców/opiekunów prawnych

·   28 kwietnia 2014 r. godz. 12.00 – Ogłoszenie listy przyjętych

·   01 maja 2014 r. – 31 sierpnia 2014 r. – rekrutacja uzupełniająca

Na zakończenie przekazała jeszcze kilka informacji i próśb dotyczących pierwszoklasistów:

F  trwają prace nad stworzeniem jednego darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów – Prezydent Komorowski podpisał 07.03.14r. nowelizację ustawy o systemie oświaty,

F  na życzenie rodziców w szkole organizowane są lekcje religii- należy złożyć stosowne oświadczenie woli,

F  z uwagi na ochronę danych osobowych – konieczna jest zgoda rodziców na zbieranie
i przetwarzanie danych osobowych oraz wykorzystywanie wizerunku uczniów i rodziców,

F  prosi się rodziców o dostarczenie do szkoły opinii/orzeczeń wystawionych przez publiczne poradnie psychologiczno-pedadagogiczne oraz orzeczenia o niepełnosprawności wystawione przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności

F  prosi się rodziców o dostarczanie informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole wydawane przez przedszkola do końca kwietnia,

Tymi informacjami Pani dyrektor spotkanie zakończyła, a rodziców zaprosiła na spacer po szkole. Rodzice odwiedzili wszystkie pomieszczenia szkolne: kolorowe sale dydaktyczne z ich bogatym wyposażeniem, przestronną i słoneczną świetlicę, profesjonalną salę komputerową, gabinet terapeutyczny, bibliotekę oraz stołówkę.