Apel wychowawczy

W dniu 13 marca 2014 r. w szkole odbył się apel wychowawczy dla uczniów klas IV–VI. Apel przygotowała i poprowadziła Pani Edyta Sodel. Przypomniała uczniom o trwającej akcji „Bezpieczna przerwa”, która obejmuje wszystkich uczniów naszej szkoły i ma na celu:
    -
zwiększenie poczucia bezpieczeństwa w trakcie przerw,
    -
uświadomienie, że jesteśmy współodpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje i innych,
    - kształtowanie postawy szacunku wobec kolegów, koleżanek i pracowników szkoły,

-
dbanie o czystość naszej szkoły,
    -
wdrażanie do posługiwania się językiem wolnym od wulgaryzmów.
Pani dyrektor podziękowała wszystkim tym uczniom, którzy otrzymali „zielone kartki” z uwagi na to, iż wykazali się szczególną dbałością o bezpieczeństwo, porządek i czystość w szkole, pomagali w prowadzeniu sklepiku szkolnego, wzorowo wypełniali zadania w ramach „żółtego patrolu”. Na razie w podziękowaniu za swe godne pochwały uczynki zostali nagrodzeni przez kolegów i koleżanki, nauczycieli i dyrekcję szkoły gromkimi brawami. Dla uczniów – zdobywców jak największej liczby „zielonych kartek” przewidziane są interesujące nagrody.
Następnie Pani dyrektor dokonała analizy „czerwonych kartek” wynikających z niewłaściwego zachowania uczniów na terenie szkoły. Z przykrością stwierdziła, iż w naszej szkole powtarzają się następujące problemy:

bieganie zamiast spacerowania,
    -
ześlizgiwanie się po schodach zamiast schodzenia,
    -
siadanie na parapetach zamiast na ławeczkach i krzesłach w strefach,
    -
krzyki i wrzaski zamiast spokojnej rozmowy,
bójki i nieporozumienia.
Pani Edyta Sodel przypomniała, że obowiązkiem każdego ucznia jest przestrzeganie zasad regulaminu „Bezpieczna przerwa”, dzięki temu w szkole wszyscy będą czuli się bezpiecznie i komfortowo. Poprosiła uczniów, aby od dnia dzisiejszego z uwagi na własne bezpieczeństwo nie siadali na schodach. Ostatnie zdarzenie jakie miało miejsce właśnie na schodach szkolnych mogło skończyć się bardzo źle dla Piotra z klasy Va.
Pani dyrektor zwróciła uwagę także na hałas spowodowany krzykami i wrzaskami podczas przerw, który jest powodem rozdrażnienia, dekoncentracji, złego samopoczucia z często pojawiającymi się bólami głowy, na który skarży coraz więcej uczniów naszej szkoły. Przypomniała uczniom o obowiązującej w szkole kolorystyce ubiorów, zmianie obuwia oraz kulturalnym zachowaniu, o szacunku jaki należy okazywać wszystkim osobom przebywającym na terenie naszej szkoły. Poprosiła uczniów o racjonalne korzystanie z ręczników i papieru toaletowego.
Następnie głos zabrała Pani dyrektor Aneta Mazur, która poinformowała uczniów, iż w dniach 02-04 kwietnia 2014 r. w naszej szkole odbywać się będzie ewaluacja zewnętrzna problemowa. W związku z tym gościć będziemy wizytatorów – ewaluatorów, którzy będą dokonywać oceny naszej szkoły w zakresie dwóch wymagań:

1.
„Wykorzystywane są zasoby szkoły lub placówki oraz środowiska lokalnego na rzecz wzajemnego rozwoju”,
    2.
„Zarządzanie szkołą lub placówką służy jej rozwojowi”.