W KOZIENICKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny zwany też „dniem wagarowicza” uczniowie klas: IVb, Va, Vb, VIa, VIb spędzili inaczej niż zwykle. Pod opieką swoich wychowawców i niektórych nauczycieli wyruszyli na ścieżkę dydaktyczną do Puszczy Kozienickiej. Wyprawie przewodniczyła pani Jolanta Tabor - pracownik Zarządu Kozienickiego Parku Krajobrazowego.

Wędrowaliśmy czarnym szlakiem przez rezerwat „Królewskie Źródła” i poznawaliśmy jego walory przyrodniczo – historyczne. Rezerwat powstał w 2000 roku, a jego nazwa wywodzi się od lokalnego  źródła, z którego wodę pił sam Władysław Jagiełło, zatrzymując się w tym miejscu na postój w drodze z Krakowa na Litwę. My również ugasiliśmy pragnienie tą smaczną i zdrojową wodą. Już na wstępie okazało się, że szlak jest bardzo urokliwy. Przywitał nas rzeźbą św. Franciszka – opiekuna zwierząt, w pobliżu której znajdowały się groby wojenne z 1914 roku. Dalej mijaliśmy drzewostany dębowe i olchowe. Uczniowie bardzo wnikliwie obserwowali przyrodę: zauważyli masowy rozrost jemioł na wysokich drzewach, natknęli się na jaszczurki zwinki, widzieli okazałe kopce mrówek, podziwiali pierwsze wiosenne zawilce, słuchali śpiewu ptaków. Wszystkich zachwyciło okazałe rozlewisko rzeki Zagożdżonki. Na zakończenie trasy odpoczęliśmy przy ognisku i pieczeniu kiełbasek. Rozkoszowaliśmy się zapachem wiosny w ten ciepły i słoneczny dzień.