Zbrodnia Katyńska

W dniu 29.04.2014r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej 1940 roku oraz ofiar katastrofy smoleńskiej 2010 roku. Akademię przygotowali uczniowie klasy Vb pod kierunkiem pani Zofii Stachowicz oraz pana Marka Motyki. Występ uświetnił szkolny chór prowadzony przez pana Marka Dubisza.

Zebranych na sali gimnastycznej uczniów, oraz nauczycieli powitała dyrektor szkoły pani Aneta Mazur. W swoim wystąpieniu przypomniała fragmenty niewygłoszonego przemówienia śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, poświęconego Zbrodni Katyńskiej. Następnie głos zabrali uczniowie, którzy przedstawili okoliczności zbrodni z przed 74 lat.

„Nie możemy zapomnieć  – o wojsku, które nie poległo, lecz zostało skrytobójczo zamordowane strzałem w tył głowy.

Nie możemy zapomnieć o wymordowaniu polskiej inteligencji: lekarzy, naukowców, artystów, duchownych i dyplomatów.

Nie możemy zapomnieć o tych, dla których Bóg, Honor, Ojczyzna były  najwyższą wartością.

Tam, na nieludzkiej ziemi, zabito wiarę, nadzieję, miłość.

Nie sposób dziś nie wspomnieć o jeszcze jednej tragedii, która nierozerwalnie wiąże się z Katyniem. 10 kwietnia 2010r., na obchody 70 rocznicy mordu katyńskiego samolotem prezydenckim leciała elita społeczeństwa polskiego: politycy na czele z prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej, księża, najwyższej rangi urzędnicy, przedstawiciele rodzin katyńskich. Nie dolecieli, nie pomodlili się, nie oddali hołdu pomordowanym. Wszyscy zginęli w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach. Znów Polska straciła swoich najlepszych synów i córki. O nich także nie wolno nam zapomnieć.”

Na zakończenie akademii minutą ciszy wszyscy zebrani uczcili pamięć tych, którzy stracili swe życie na nieludzkiej ziemi. Delegacja uczniowska złożyła wieniec kwiatów i zapaliła znicze przy tablicy pamiątkowej ku czci porucznika Józefa Gliszczyńskiego, zastrzelonego w Kozielsku.