Dzień Matematyki
w klasach IV - VI

07 maja 2014r. odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Wierzbicy Dzień Matematyki. Matematyka nie jest nauką aż tak abstrakcyjną, za jaką jest uważana. Jej źródła tkwią w rzeczywistości. O powstaniu tej nauki zadecydowały takie potrzeby życia, jak konieczność liczenia i mierzenia. Do dzisiaj służy do opisywania i wyjaśniania zjawisk, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Znajomość podstaw matematyki ułatwia każdemu człowiekowi funkcjonowanie w codziennym życiu. A sam proces poznawania tej dziedziny kształci tak bardzo potrzebne cechy jak umiejętność: analizowania, wyciągania wniosków, przewidywania, uogólniania, logicznego myślenia i wiele innych.

Na lekcji trzeciej i czwartej przedstawiciele klas IV - VI brali udział w czterech konkurencjach matematycznych: skojarzenia matematyczne, kwadraty magiczne, „jedna z sześciu klas” oraz tangram matematyczny. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w tych zmaganiach.

Pomiędzy poszczególnymi konkurencjami społeczność szkolna wysłuchała wierszy, bajek i dowcipów o tematyce matematycznej, obejrzała kilka krótkich filmów dotyczących obecności matematyki w życiu każdego człowieka. Na zakończenie obchodów pani dyrektor Aneta Mazur podziękowała uczestnikom konkurencji, wszystkim uczniom oraz organizatorkom: pani Danucie Dujce, pani Grażynie Chyb i pani Joannie Bernadzikiewicz-Zielonce za organizację, a uczniom za udział w żywej lekcji matematyki.

Rozstrzygnięcie rywalizacji:

I miejsce – klasa VI a

II miejsce – klasa V b

III miejsce – klasy VI b i V a

IV miejsce – klasy IV a i IV b

Na szkolnych korytarzach umieszczone zostały: aforyzmy i fraszki matematyczne, sylwetki słynnych matematyków oraz ich dokonania, matematyka w muzyce i piosence. Przez kilka najbliższych dni cała społeczność szkolna będzie mogła zapoznać się z tymi informacjami. Natomiast w "strefie szaradzisty" przez cały rok szkolny uczniowie mogą w czasie przerw rozwiązywać różnorodne zagadki matematyczne.