APEL WYCHOWAWCZY -

informacyjno - przypominający

W dniu 02 września 2014 r. w szkole odbył się apel wychowawczy dla uczniów klas IV – VI .Apel przygotowała i poprowadziła Pani Edyta Sodel. Przypomniała uczniom klas V i VI oraz przedstawiła uczniom klas IV regulamin akcji „Bezpieczna przerwa”, która obejmuje wszystkich uczniów naszej szkoły i ma na celu:

- zwiększenie poczucia bezpieczeństwa w trakcie przerw,

- uświadomienie, że jesteśmy współodpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje i innych,

- kształtowanie postawy szacunku wobec kolegów, koleżanek i pracowników szkoły,

- dbanie o czystość naszej szkoły,

- wdrażanie do posługiwania się językiem wolnym od wulgaryzmów.

Zgodnie z regulaminem tej akcji uczeń przychodzi do szkoły nie wcześniej niż 10 minut przed lekcjami. Jeśli na drugą godzinę lekcyjną przyjdzie wcześniej - na zajęcia oczekuje w świetlicy szkolnej.

Podczas przerwy:

- bawi się bezpiecznie,

- idzie do biblioteki,

- je drugie śniadanie, które dodaje sił, poprawia humor,

- porusza się ruchem prawostronnym,

- spędza przerwy na piętrze, gdzie ma aktualnie lekcje,

- plecak ustawia w szeregu pod ścianą w należytym porządku, tak aby nie przeszkadzał w poruszani się po korytarzu,

- spaceruje – nie biega,

- chodzi po schodach – nie ślizga się,

- rozmawia i mówi – nie krzyczy, nie wrzeszczy,

- zgodnie korzysta z atrakcji wydzielonych stref:

STREFY JUNIORA – II piętro przy sali języka angielskiego,

STREFY SZARADZISTY – I piętro przy świetlicy,

STREFY MUZYCZNEJ – parter przy małej sali gimnastycznej.

STREFY TOWARZYSKIEJ- parter przy dużej sali gimnastycznej

STREFY SUDOKU – II piętro przy sali j. polskiego/25

STREFY ODKRYWCY - I piętro przy pokoju nauczycielskim,

- nie przebywa niepotrzebnie w toalecie,

- zachowuje czystość w łazience, szanuje pracę pań woźnych,

- nie wrzuca do sedesu woreczków foliowych, rolek papieru toaletowego, ręcznika papierowego itp.,

- jest kulturalny - siada na ławeczce, nie na parapecie,

- może siadać na schodach, ale najwyżej z drugą osobą, tak by umożliwić innym wchodzenie i schodzenie po schodach,

- Dba o czystość wokół siebie! Nie przechodzi obojętnie obok leżących papierków! Wrzuca je do kosza.

- przy sklepiku mogą stać najwyżej 4 osoby – z oddali oczekuje na możliwość podejścia,

- nie gra i nie rzuca różnego rodzaju piłeczkami,

- nie schodzi do piwnicy szkolnej,

- gdy ma problem podchodzi do nauczyciela dyżurującego,

- pamięta, że korytarz szkolny nie jest odpowiednim miejscem do wykonywania różnych figur akrobatycznych: gwiazd, szpagatów, mostków itp. oraz do prezentowania kolegom chwytów typu karate, judo itp.,

- wszelkie nieprawidłowe zachowania kolegów i koleżanek  zgłasza nauczycielom dyżurującym,

- bezwzględnie słucha poleceń nauczycieli dyżurujących i próśb uczniów - dyżurnych „żółtego patrolu”,

- pamięta, że zgłaszając nauczycielom dyżurującym wszystkie nieprawidłowe zachowania kolegów dba o bezpieczeństwo przebywających w szkole osób,

- zatrzymuje się , gdy usłyszy dzwonek, nie krzyczy i nie piszczy na jego odgłos. Po zakończeniu jego brzmienia podchodzi i ustawia się w parze z kolegą lub koleżanką pod klasą i spokojnie oczekuje na przybycie nauczyciela prowadzącego.

Pani Sodel poinformowała, że obowiązkiem każdego ucznia jest przestrzeganie wymienionych zasad regulaminu „Bezpieczna przerwa”. Nieprzestrzeganie skutkować będzie konsekwencjami. Pani Edyta poprosiła nauczycieli o wyciąganie konsekwencji wobec uczniów nierespektujących w/w zasad.

Klasa, która w myśl tej akcji nie otrzyma czerwonych kartek za niewłaściwe zachowanie lub otrzyma ich najmniej zostanie nagrodzona.

Pani Edyta Sodel przypomniała uczniom o obowiązującej w szkole kolorystyce ubiorów, zmianie, obuwia oraz kulturalnym zachowaniu przed rozpoczęciem zajęć oraz podczas ich trwania, o szacunku jaki należy okazywać nauczycielom oraz innym dorosłym osobom wchodzącym do sali podczas lekcji czy przebywającym na terenie szkoły.