Praca w Oczyszczalnia ścieków w Wierzbicy

We wtorek 21 kwietnia 2009 roku w ramach kółka przyrodniczego wyruszyliśmy do Oczyszczalni Ścieków w Wierzbicy. Przeprowadziliśmy tam wywiad z kierownikiem oczyszczalni panem Rafałem Pyrką, który oprowadził nas po zakładzie i ukazał cały proces oczyszczania ścieków.

Oczyszczalnia jest ekologiczna i w pełni zautomatyzowana. Zmodernizowana została w 2001 roku. Na terenie oczyszczalni pracuje osiem osób, zaś samym procesem oczyszczania sterują dwie, trzy osoby.

Ścieki do oczyszczalni doprowadzane są poprzez kanalizację lub dowożone specjalnymi beczkowozami. Trafiają tam głównie ścieki gospodarcze. Oczyszczalnia może pomieścić maksymalnie 1400 m3 płynnych zanieczyszczeń. Ścieki są najpierw oczyszczane mechanicznie w przedstawionej na zdjęciu głównej sterowni  Oznacza to, że większe, stałe zanieczyszczenia są oddzielane od płynnych. Wędrują one do tzw. odstojników, gdzie osadzają się na dnie specjalnego zbiornika. Powstaje z nich specjalny kompost, który jest wywożony na wysypisko śmieci. Woda zostająca po oddzieleniu większych zanieczyszczeń poddawana jest obróbce biologicznej.

Zdjęcia obrazują zbiornik, w którym odbywa się biologiczny etap oczyszczania ścieków. Metoda ta polega na wprowadzeniu do wody specjalnych szczepów bakterii, które „zjadają” pozostałe zanieczyszczenia. Oczyszczają one dostatecznie brudną wodę. Osad z biologicznego oczyszczania stosowany jest jako nawóz na pola uprawne.

Dekantery – stosuje się je do odprowadzania jeszcze brudnej wody do komory chemicznej. W komorze tej odbywa się końcowy III etap chemicznego oczyszczania za pomocą specjalnego związku o nazwie – „PIX”. Jest to związek, który ma za zadanie ostatecznie wytrącić metale ciężkie z wody. Po tych zabiegach woda powraca do środowiska - jest wypuszczana do pobliskiej rzeki Szabasówki

Opracowały uczennice klasy VB -  Ewelina Śledź oraz Roksana Malmon pod kierunkiem pani Krystyny Tuzimek.