Światowy Dzień Turystyki
Rajd Wykus - Wąchock

Uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami, nauczycielami oraz panią dyrektor Anetą Mazur uczestniczyli w rajdzie z okazji Światowego Dnia Turystyki. Odbył się on 26 września 2014 roku na trasie Wykus - Wąchock. Dzięki sponsorowi, którym był Wójt Gminy Wierzbica - pan Dariusz Myśliwiec - społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Wierzbicy, mogła uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Dotacja pieniężna otrzymana od Wójta Gminy Wierzbica przeznaczona została na wynajem autokarów.

Celem tego dnia jest podniesienie świadomości na temat roli turystyki w ramach społeczności międzynarodowej i pokazania, jak wpływa na społeczne, kulturowe, polityczne i ekonomiczne wartości na całym świecie.

Na XII sesji w Stambule w Turcji, w październiku 1997 roku Zgromadzenie Ogólne UNWTO postanowiło wyznaczyć kraj podejmujący co roku działania jako partner w organizowaniu obchodów Światowego Dnia Turystyki.

Tegoroczne obchody odbędą się w Meksyku pod hasłem przewodnim
 „Turystyka a rozwój społeczności”.

Wszyscy wychowawcy klas otrzymali informacje na temat historii obchodów tego dnia oraz historycznego znaczenia zwiedzanych terenów. Podczas pokonywania trasy uczniowie mogli zobaczyć rezerwat Wykus, który niejednokrotnie stanowił bazę polskich partyzantów. Podczas powstania styczniowego stacjonowali tam powstańcy dowodzeni przez Mariana Langiewicza. W trakcie II wojny światowej znajdowały się tam obozy żołnierzy polskiego podziemia, najpierw pod dowództwem mjr Henryka Dobrzańskiego "Hubala", później Zgrupowania Partyzanckie AK "Ponury" – por. cc. Jana Piwnika "Ponurego". 15 września 1957 r. w miejscu dawnego obozu odsłonięto kapliczkę z obrazem Matki Boskiej Bolesnej, upamiętniającą poległych w walce o Ojczyznę. Na jej ścianach umieszczono 123 pseudonimy poległych podczas wojny żołnierzy. Kapliczka otoczona jest murem, na którym obecnie umieszczonych jest już kilkaset tabliczek z nazwiskami zmarłych żołnierzy zgrupowań "Ponurego" i "Nurta".

W czasie rajdu klasy były oceniane, w dwóch grupach: klasy I  III oraz odział „s” i klasy IV  VI, w celu wyłonienia i przyznania tytułów:

a)    Najbardziej rozśpiewanej klasy,

b)    Najbardziej wytrwałej klasy,

c)    Najfajniejszej rajdowej rymowanki.

Wyniki będą ogłoszone podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej.