Zwiedzamy Szydłowiec

17 października 2014 roku klasa IIIa wraz z wychowawczynią panią Anną Bobrowską udała się na wycieczkę do pobliskiego Szydłowca. Szydłowiec liczy sobie prawie 600 lat, a jego historia sięga początków XIII wieku. Do wyjazdu uczniowie przygotowywali się od kilku dni, pracując metodą projektu.

Taka metoda, w której uczeń uczy ucznia przynosi największe pojmowanie wiedzy i przyswojenie jej. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem pełnili rolę przewodników po Szydłowcu, opowiadali o historii miasta i jego zabytków. Zwiedzili Zamek, Rynek Wielki, Ratusz, kościół św. Zygmunta, kirkut (lapidarium).

ZAMEK

Szydłowiecki zamek należy do najpiękniejszych wczesnorenesansowych rezydencji magnackich. Zbudowany przez rodzinę Szydłowieckich, założycieli miasta. Zamek położony jest na sztucznej wyspie, otoczonej fosą, w samym środku malowniczego Parku Radziwiłłowskiego.

Zamek w 2014 roku

Zamek w 2012 roku

RATUSZ

Pośrodku typowo średniowiecznego, rozległego Rynku znajduje się Ratusz, który należy do najbardziej okazałych i najcenniejszych zabytków budownictwa mieszczańskiego w Polsce.

KOŚCIÓŁ

Kościół farny pod wezwaniem św. Zygmunta został erygowany w 1401 roku przez założycieli miasta, braci Jakuba i Sławka Szydłowieckich.

CMENTARZ

"Kirkut" - żydowski cmentarz, na którym chowani byli ludzie od XIX wieku. Zachowały się liczne oryginalne stele nagrobkowe, tzw. "macewy" zdobione płaskorzeźbami przedstawiającymi symbole odnoszące się do przebiegu życia, zawodu i rodzin pochowanych.