Gratka dla miłośników teatru

W ramach realizacji edukacji teatralnej, a tym samym przygotowania do sprawdzianu kompetencji 22 października 2014 roku uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w spektaklu Sherlock Holmes śladami zaginionej rodziny w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Och – Art goszczącego w Sali Koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

Sherlock Holmes – genialny detektyw – bierze do rozwiązania kolejną sprawę –odnalezienie lorda Caringtona, znanego podróżnika i odkrywcy, którego od kilku dni nie ma w domu. Początkowo sprawę uważa za zbyt błahą, ale szybko okazuje się, że jest to zagadka na miarę jego wielkiego talentu. Odkrywa bowiem, że zaginiony nigdy nie mieszkał, ani nie przebywał w swojej rezydencji. Autorzy podejmują niezwykle ważny problem relacji między ojcem i synem. Zwracają szczególną uwagę na to, jak wielkie znaczenie dla kształtowania osobowości młodego człowieka ma więź z rodzicem. Desperacka potrzeba bycia kimś, zaistnienia i zrobienia kariery przez lorda długo wygrywała z rodziną. Dopiero po śmierci żony podróżnik uzmysłowił sobie, że największą wartością w życiu jest jego jedyny syn Olivier. Próbuje odzyskać jego miłość lecz nie będzie to łatwe, bowiem najpierw lord Carington musi naprawić błędy, które popełnił w młodości.

Źródłem i inspiracją dla twórców stały się:

Carlo Collodi, „Pinokio”

Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy”

Frances Hodgson Burnett, „Tajemniczy ogród”

Mark Twain, „Przygody Tomka Sawyera”

Teatr to klucz do poznania i rozwijania osobowości uczniów, ale również możliwość do podjęcia z nimi dyskusji na temat wartości i postaw. Ten rodzaj sztuki uwrażliwia uczniów na piękno słowa mówionego, ale także za pomocą ekspresji wizualnej wyzwala przeżycia estetyczne.

KOŁO POLONISTYCZNE

pod kierunkiem