MIĘDZYNARODOWY KONKURS MATEMATYCZNY

„KANGUR 2015”

Dnia 19 marca 2015 roku 28 uczniów naszej szkoły wzięło udział w XXIV edycji Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: pani Danuta Dujka, pani Grażyna Chyb i pani Joanna Bernadzikiewicz-Zielonka. Dyrekcja szkoły życzyła uczniom powodzenia w rozwiązywaniu zadań. Uczniowie po rozwiązaniu testu otrzymali kolorowe węże – układanki przestrzenne.

Inicjatorem Konkursu jest stowarzyszenie „Kangourou Sans Frontières” z siedzibą w Paryżu. W Polsce głównym organizatorem jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych zwane TUWiNM, z siedzibą w Toruniu, przeprowadzające Konkurs pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Celem Konkursu jest popularyzacja matematyki wśród uczniów.

Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut. Uczniowie w szkole podstawowej piszą w trzech kategoriach. Test konkursowy w kategorii „Żaczek” zawiera 21 zadań o różnym stopniu trudności (7 zadań po 3 punkty, 7 zadań po 4 punkty i 7 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w Konkursie w tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia Konkursu 21 punktów; maksymalnie może więc uzyskać 105 punktów. Test konkursowy w kategorii „Maluch” zawiera 24 zadania o różnym stopniu trudności (8 zadań po 3 punkty, 8 zadań po 4 punkty i 8 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w Konkursie w tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia Konkursu 24 punkty; maksymalnie może więc uzyskać 120 punktów. Test konkursowy w kategorii „Beniamin” zawiera 30 pytań o różnym stopniu trudności (10 zadań po 3 punkty, 10 zadań po 4 punkty i 10 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia Konkursu 30 punktów, maksymalnie może więc uzyskać 150 punktów. Do każdego zadania w każdej kategorii dołączonych jest 5 odpowiedzi oznaczonych literami A, B, C, D, E, z których dokładnie jedna jest poprawna. Za brak odpowiedzi uczestnik Konkursu otrzymuje zero punktów, natomiast za odpowiedź błędną lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi otrzymuje punkty ujemne w liczbie 25% przewidzianych za dane zadanie.

Więcej informacji na temat konkursu i przykładowe zadania można znaleźć na stronie:
 www.kangur-mat.pl
.

Konkurs przeprowadzono w trzech kategoriach:

„Żaczek” – kl. 2. (7 uczniów)

Baczkowska Wiktoria - kl. II a
Pyzara Iga - kl. II a
Zielonka Anna - kl. II a
Duralski Piotr – kl. II b
Osiński Kamil - kl. II c
Sadkowska Wiktoria - kl. II c
Kowalczyk Maksymilian – kl. II c