Edukacja historyczna i patriotyczna

Miesiąc kwiecień w naszej szkole upływa pod znakiem ważnych rocznic historycznych i patriotycznych. Młodzież szkolna uczciła ofiary zbrodni katyńskiej, zapalając znicze pod "Dębem Pamięci".

Uczniowie mogli również zgłębić swoją wiedzę o tych tragicznych dziejach naszego narodu, zwiedzając zorganizowaną w naszej szkole wystawę katyńską. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż terminem "zbrodni katyńskiej", określa się wymordowanie wiosną 1940 roku przez NKWD prawie 22 tys. osób: polskich jeńców wojennych w Katyniu, Charkowie i Kalininie (Twerze) oraz więźniów (wojskowych i cywilów) w różnych miejscach sowieckich republik ukraińskiej i białoruskiej na podstawie decyzji najwyższych sowieckich władz, czyli Biura Politycznego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii z 5 marca 1940 roku. Przez prawie pół wieku od tamtych tragicznych wydarzeń wiedza o losie wziętych do niewoli lub aresztowanych, a następnie zamordowanych ograniczała się do informacji o egzekucjach w Katyniu. Tematyka zbrodni katyńskiej i kłamstwa katyńskiego stanowi istotny element edukacji historycznej i patriotycznej młodzieży.

Uczniowie oddali również hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. W tym roku mija 5 rocznica katastrofy samolotowej, w której w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach zginęło 96 osób m.in. para prezydencka Maria i Lech Kaczyńscy.

Ważną rolę w edukacji historycznej i patriotycznej odgrywają również zajęcia: "Z flagą narodową przez najnowszą historię Polski", prowadzone na przełomie kwietnia i maja w klasach IV - VI przez pana Wojciecha Dębskiego, przedstawiciela Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu. Na zajęciach uczniowie poznają najważniejsze wydarzenia z historii najnowszej, dowiadują się kiedy i po co używa się barw narodowych, ćwiczą spostrzegawczość i czytanie ze zrozumieniem.

Dopełnieniem całości był apel patriotyczny, który odbył się 29 kwietnia i poświęcony był majowym świętom. W tematykę przeplataną pieśniami patriotycznymi, filmem, prezentacją i konkursem historycznym, wprowadzili nas mali historycy: Amelia Kowalczyk z klasy IVa, Jan Motyka z klasy Va, Zuzanna Kwiatkowska z klasy VIb oraz Marcin Motyka z klasy VIa. Pani dyrektor Edyta Sodel podziękowała za przypomnienie ważnych dla każdego Polaka faktów historycznych i wręczyła nagrody uczniom, którzy wykazali się bardzo dobrą znajomością historii Polski.

Nad przygotowaniem całości czuwali: pani Zofia Stachowicz i pan Marek Motyka.