ZIELONA SZKOŁA 2015
KULKA - "zabawa na okrągło"

W dniach 9-15 czerwca 2015 roku grupa uczniów naszej szkoły po opieką pań: Edyty Sodel, Danuty Dujki, Anny Bobrowskiej i Apolonii Piasek, uczestniczyła w zielonej szkole w północno-wschodniej Polsce.
Najpierw zwiedziliśmy zamek krzyżacki w Nidzicy, a następnie dotarliśmy do miejsca naszego tygodniowego pobytu, a mianowicie do Ośrodka Wypoczynkowego „Kulka” w Kulce k/Szczytna. „Kulka” to specjalistyczny ośrodek wypoczynkowy o powierzchni 4 ha, położony nad brzegiem jeziora Łęsk.
Zakwaterowaliśmy się w pawilonie 2 w pokojach z łazienkami od nr 201 do 210.
I tak właśnie zaczęła się nasza warmińsko-mazurska przygoda.
Podczas pobytu pod okiem opiekunów, trenerów, instruktorów i animatorów uczestniczyliśmy w zajęciach integracyjnych, aktywnych, edukacyjnych, grach terenowych i wycieczkach autokarowych.
Na początek była „akcja integracja” czyli zajęcia integracyjne z animatorem. Instruktor poprowadził szereg zabaw i gier budujących wzajemne zaufanie i okazało się, że wspólne rozwiązywanie zadań i pokonywanie przeszkód to fajna przygoda i dobra zabawa.

Uczestniczyliśmy w ciekawych zajęciach aktywnych:

• na warsztatach łuczniczych sprawdziliśmy swoją koncentrację i celność strzelając z łuku tradycyjnego i sportowego,

• w lesie pod bacznym okiem instruktora i animatora poznaliśmy zasady poruszania się w terenie, dowiedzieliśmy się, czym jest survival zielony i militarny, jak przetrwać w lesie i poradzić sobie z siłami natury, nauczyliśmy się budować szałas i orientować w terenie bez pomocy kompasu.

• moc wrażeń dostarczyło nam euro-bungge, gdzie wykonywaliśmy najróżniejsze akrobatyczne ewolucje, salta i skoki powietrzne,

• przeprawialiśmy się po specjalnie przygotowanym torze oryginalnymi quadami Yamaha,

• zdobyliśmy się na odwagę i wchodziliśmy na profesjonalną ściankę wspinaczkową o wysokości około 9m z 4 niezależnymi trasami o różnym poziomie trudności i z profesjonalnym systemem asekuracyjnym,

• stanęliśmy oko w oko z najnowszą technologią sprawdzając jak działa dwuśladowy pojazd elektryczny segway, który sam utrzymywał nas w stanie równowagi,

Nasz pobyt w Kulce dodatkowo uatrakcyjniły gry terenowe:

• zespołowo wcieliliśmy się w rolę saperów podczas „bombowej gry”, wykorzystując swoje umiejętności terenoznawcze i przy pomocy GPS-u odnaleźliśmy mapę prowadzącą do „bomby”,

• zdobędziesz podstawowe umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy, odnaleźliśmy zaginionego w lesie rannego lotnika, skonstruowaliśmy nosze i przetransportowaliśmy lotnika w bezpieczne miejsce uczestnicząc w grze „ranny lotnik”,

• dzięki świetlikom pokonaliśmy nocną trasę przez mroczny las, wykonując zagadkowe zadania, to była wyprawa z dreszczykiem emocji...

Ponadto podczas dwóch wycieczek autokarowych:

• odwiedziliśmy Stację Badawczą Jeleniowatych PAN w Kosewie Górnym, gdzie spacerowaliśmy wśród oswojonych zwierząt,

• korzystaliśmy z atrakcji Wodnego Parku Rozrywki „Tropikana” w Hotelu Gołębiewskim w Mikołajkach,

• także w Mikołajkach widzieliśmy port jachtowy i wioskę żeglarską,

• wysłuchaliśmy pięknego koncertu organowego w Sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce,

• zwiedziliśmy zamek w Reszlu z drugiej połowy XIV wieku oraz byłą wojenną kwaterę Adolfa Hitlera „Wilczy Szaniec” w Gierłoży.

Bardzo interesujące były zajęcia edukacyjne:

• warsztaty detektywistyczne, podczas których poznaliśmy rodzaje i klasyfikację śladów kryminalistycznych, nauczyliśmy się wyciągać z nich wnioski i zabezpieczać miejsce zdarzenia oraz zrobić wywiad środowiskowy,

• warsztaty lepienia z gliny, gdzie poznaliśmy tajniki lepienia i zobaczyliśmy na własne oczy, jak ze zwykłego kawałka gliny powstają wspaniałe pamiątkowe arcydzieła własnoręcznie wykonane.

Świetnie bawiliśmy się i integrowaliśmy się podczas:

• ogniska z kiełbaskami i pomysłowym animatorem,

• dyskoteki w nowocześnie oświetlonej sali dyskotekowej,

• gry „mega jenga”, „mega twister”, gdzie sprawdziliśmy swoją koordynację ruchów i elastyczność,

• gry na wielkiej planszy „mega chińczyk”, gdzie to my byliśmy pionkami.

Ale to nie wszystko, bo 15 czerwca 2015 roku w drodze powrotnej do domu czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka. Pojechaliśmy bowiem do Olsztynka, a tam wstąpiliśmy do Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznego. W skansenie obejrzeliśmy bogate zbiory muzealiów ruchomych i nieruchomych, zgromadzonych w 74 obiektach dużej i małej architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy, o zróżnicowanych funkcjach, budowie i konstrukcji. Podziwialiśmy eksponaty i wyposażenie budynków mieszkalnych, sakralnych, zabudowań gospodarczych i przemysłowych na wsi w XIX i XX wieku. Na zakończenie naszej wizyty w skansenie uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych malarstwa na szkle i polskiej wycinanki ludowej. Rękodzieła zabraliśmy na pamiątkę do domów.

Wszystko to sprawiło, że zielona szkoła na terenach warmińsko-mazurskich pozostanie niezapomnianą, wspaniałą przygodą z zabawą i nauką na okrągło.