Powstała z grobu na Twe władne słowo
Polska – wolności narodów chorąży.
Pierzchnęły straże, a ponad jej głową
Znowu swobodnie Orzeł Biały krąży.

(fragment pieśni "Boże coś Polskę)

Dziewięćdziesiąt siedem lat temu, po 123 latach niewoli, wolna Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapach Europy i świata. Ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Naród polski mógł wreszcie samo stanowić o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń. Radość z odzyskanej niepodległości była wielka. Dziś możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę tamtych dni...
Ale ten niebywały entuzjazm naszych przodków powinien udzielić się również i nam, inspirując nas do działania oraz budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy tak bogate dziedzictwo narodowe i że kontynuujemy dzieło wielkich rodaków. Nie możemy ich przecież zawieść. Uczucia patriotyczne powinny być w nas tak żywe, jak wtedy – 11 listopada 1918 roku. M
ottem naszych działań niech będą słowa wielkiego rodaka - Sługi Bożego Jana Pawła II skierowane do nas w liście z okazji 25 rocznicy pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny:

„Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna”.

Uczniowie naszej szkoły nie zawiedli i pięknie włączyli się w wielkie świętowanie tego wyjątkowego i jakże ważnego dla każdego Polaka dnia, przygotowując inscenizację "Pisk Białego Orła". Fabuła scenariusza została osnuta wokół historii patriotycznej rodziny, która w czasie I wojny światowej przeżywa wojenną traumę - wymarsz ojca wraz z dwoma synami na front. Rodzina ukrywa w swoim domu poetę, który odwołując się do literatury i poezji w czasie zaborów, podtrzymuje i umacnia patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski jest Orzeł Biały, którego pisk słyszalny w duszy Polaków, nie pozwala im tracić nadziei na odzyskanie wolności. .

W poszczególne role wcielili się uczniowie klasy VIa oraz VIb. Występ uczniów ubogacił szkolny chór, który zaprezentował wzruszające pełne patriotyzmu pieśni oraz multimedialna prezentacja. Nad przygotowaniem uroczystości czuwali nauczyciele: pani Zofia Stachowicz, pani Aldona Dzik oraz pan Marek Motyka.

Mali aktorzy zaprezentowali się dwukrotnie – w dniu 9 listopada przed swoimi rodzicami oraz 10 listopada na uroczystej akademii szkolnej. W czasie akademii swoją obecnością zaszczycili nas: ks. Dziekan Jan Chodelski, pan Józef Kwiatkowski - przewodniczący Rady Gminy Wierzbica, pan Zdzisław Dulias – Wójt Gminy Wierzbica, pani Renata Leśniewska - sekretarz Gminy Wierzbica, pani Aneta Podkowa – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wierzbicy, pani Anna Zawisza – przewodnicząca Rady Rodziców przy Publicznej Szkole Podstawowej im. St. Żeromskiego w Wierzbicy:
Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Aneta Mazur, witając gości i całą społeczność szkolną. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły, został odśpiewany hymn państwowy. Pani dyrektor przybliżyła nam historię trudnej drogi do wolności, wzbogacając swoją wypowiedź pięknymi cytatami:
„Spojrzał Bóg na ucisk swojego ludu, wysłuchał jego jęczenia, zlitował się i stanął po naszej stronie: skruszył nieznośne nam więzy i oddał nam wolną, niezależną i zjednoczoną Ojczyznę”
kardynał Aleksander Kakowski
.

Podkreślając  ogromną rolę, jaką w odzyskaniu niepodległości Marszałek Józef Piłsudski, pani dyrektor również przytoczyła jego słowa, które wypowiedział 11 listopada 1918 roku po objęciu władzy, jako Naczelnik Państwa:
„Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień”.
Mówiąc o współczesnym patriotyzmie zachęciła wszystkich do obejrzenia żywej lekcji historii.

Występ naszych uczniów spotkał się z wielkim zainteresowaniem publiczności o czym świadczyła niezwykła atmosfera panująca na sali oraz wielkie brawa, które rozległy się tuż po zakończeniu przedstawienia. Mali aktorzy wywiązali się z powierzonego zadania na szóstkę!
Pani dyrektor Aneta Mazur podziękowała uczniom i nauczycielom za
„przeniesienie nas w czasy dla nas, dla narodu polskiego najcięższe – okresy zaborów, powstań, niespełnionych nadziei, czas I wojny światowej; by w końcu po 123 latach odzyskać niepodległość - jakże upragnioną przez wszystkich, którym na sercu leżało dobro Polski”.
Odnosząc się do współczesnego patriotyzmu, głos również zabrał Przewodniczący Rady gminy - pan Józef Kwiatkowski, ks. Dziekan Jan Chodelski oraz Wójt Gminy - pan Zdzisław Dulias. Nie zabrakło również pochwał i podziękowań skierowanych do występujących uczniów i nauczycieli.

Na zakończenie uroczystości pani dyrektor Aneta Mazur poprosiła uczniów o złożenie wiązanki kwiatów i zapalenie zniczy pod "Dębem Pamięci" w hołdzie wszystkim tym, którzy oddali życie za naszą wolną Ojczyznę.
:

opracowała  Zofia Stachowicz