Wycieczka do fabryki bombek

Polskie tradycje związane z mikołajkami i świętowaniem Bożego Narodzenia są piękne i chętnie w ich kultywowanie włączają się również dzieci. Z tego też powodu 03.12.2015r. uczniowie klas drugich, dzięki pomysłowości rodziców i wychowawczyń, wybrały się na mikołajkową wycieczkę do kina Helios na film pt. „Rabusie fistaszków” oraz do fabryki bombek DAMIX s.c., której siedziba mieści się w Radomiu przy ul. Kościelnej 14. Właściciele firmy przyjęli drugoklasistów bardzo serdecznie, pokazując cały ręczny proces produkcji bombek choinkowych, począwszy od dmuchania poprzez srebrzenie, maczanie i dekoracje. Na własne oczy dzieci mogły zobaczyć, jak ze szklanej rurki wydmuchiwane są różnego kształtu bombki. Mogą być one zarówno kulą, jak i łabędziem, bałwankiem, choinką, wróbelkiem czy myszką. Następny etap produkcji to posrebrzanie szklanej bombki od środka. Jest to etap bardzo niebezpieczny z uwagi na użycie substancji chemicznych. Tak przygotowana bombka trafia do dekoracji. Tu używane są specjalne farby, kleje i brokaty. Panie malujące bombki to mistrzynie w swoim fachu. Mają niezwykły talent, a efektem ich pracy są przepiękne „bombkowe dzieła sztuki”. Niewiarygodne jest to, jak za pomocą pędzla, farby i kilku sprawnych ruchów ręki powstaje piękny wzór. Podczas tej wizyty uczniowie mogli dowiedzieć się, jak żmudny i długotrwały jest proces powstawania bombek, które każdego roku wieszamy na choince w swoim domu. Pod koniec wycieczki uczniowie dostali po zamówionej wcześniej bombce ze swoim imieniem oraz mogli sprawić niespodziankę rodzicom kupując w sklepie wybraną przez siebie bombkę.
W prezencie od firmy otrzymaliśmy pięknie udekorowaną bombkę w kształcie bałwanka, która zdobi naszą klasę. Bardzo dziękujemy za gościnę właścicielom firmy - ludziom z pasją, którzy o ozdobach choinkowych mogą mówić w bardzo interesujący sposób godzinami. Dziękujemy Rodzicom i Wychowawcom, że mogliśmy ich poznać.