Bezpieczeństwo w sieci

W czwartek 28 stycznia 2016 r. uczniowie klas IV, V i VI uczestniczyli w warsztatach "Cyberprzemoc też boli", w związku z organizacją V Szkolnego Dnia Profilaktyki - „Bezpieczeństwo w sieci”. Zajęcia profilaktyczne, które przeprowadziła pani Marzena przedstawicielka Instytutu Rozwoju i Edukacji „PROGRES” z Rzeszowa, poruszały przede wszystkim zagadnienia selektywności treści dostarczanych przez media. Nieodłącznym bowiem atrybutem nastolatków staje się dziś telefon komórkowy, ale koniecznie z dostępem do Internetu, facebooka i wielu aplikacji "ułatwiających życie". Wraz z rozwojem mediów elektronicznych oraz wzrostem ich popularności obserwujemy wśród dzieci i młodzieży wrastającą skalę tzw. cyberprzemocy, czyli przemocy z użyciem Internetu oraz telefonów komórkowych. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z tematyką cyberprzemocy oraz innymi zagrożeniami płynącymi ze świata wirtualnego. Zajęcia miały na celu: uświadomienie uczniom zagrożeń płynących z niewłaściwego wykorzystania telewizji, komputera i Internetu, zwrócenie uwagi uczniów na zjawisko cyberprzemocy i jej rodzaje, jak powinna się zachować ofiara cyberprzemocy i gdzie szukać pomocy, jak powinni zachowywać się świadkowie cyberprzemocy, oraz jakie są konsekwencje stosowania przemocy w sieci dla sprawców tego typu działań. Multimedialny i interaktywny sposób przeprowadzenia zajęć, pozwolił uczniom pozyskać nowe umiejętności w radzeniu sobie z zagrożeniami współczesnego świata.