Wyniki sprawdzianu szóstoklasistów

CKE podała wstępne informacje o wynikach sprawdzianu szóstoklasistów. Średni wynik tegorocznego egzaminu szóstoklasistów wyniósł 22,64 punktów na 40 możliwych. Z czytania szóstoklasiści osiągnęli średni wynik 7,62 punktu na 10 możliwych, z pisania – 4,99 punktów na 10, z rozumowania – 3,79 punktów na 8, korzystania z informacji – 2,44 pkt na 4, a z wykorzystania wiedzy w praktyce – 3,81 pkt na 8.

Najlepiej wypadły dzieci z miast powyżej 100 tys. mieszkańców uzyskując w teście średnio 24,5 punktu, następnie w miastach od 20 do 100 tys. mieszkańców – 23,2 pkt, potem w miastach do 20 tys. mieszkańców – 22,1 pkt, a na końcu – dzieci żyjące na wsi ze średnią 21,6 pkt. Tegoroczny wynik jest znacznie słabszy od ubiegłorocznego, gdy średnia z egzaminu wyniosła 25,8 punktów. – Widocznie pytania były trudniejsze, tak to trzeba ocenić – oceniła te wyniki Minister Edukacji Katarzyna Hall. – Myślę, że przyjdzie czas na pogłębioną analizę. Wyniki tej analizy państwu przedstawimy – dodała. Podobne stanowisko prezentuje CKE. „Średnich wyników tegorocznego sprawdzianu nie wolno bezpośrednio porównywać ze średnimi wynikami sprawdzianu z lat poprzednich" –napisano w komunikacie komisji. Dyrektor CKE podkreśla jednak, że umiejętności dzieci się nie zmieniły. Sprawdzian pokazał, że tak jak przed rokiem uczniowie najgorzej radzą sobie z wykorzystywaniem wiedzy w praktyce, kiepsko wypada pisanie. Uczniowie dobrzy są za to w czytaniu ze zrozumieniem.

Źródło: CKE, "Głos Nauczyciela" - 27.05.2009 r.