Wycieczka klas piątych do Radomia

Wizyta w KM PSP i udział w projekcie "Bezpieczny Dom"

Spektakl „Alcybiades”

W ramach rządowego programu „Bezpieczna +", Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie wraz z Komendą Miejską PSP w Radomiu, przy finansowym wsparciu Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń, przygotowała projekt „Bezpieczny Dom". Jest to pierwszy taki obiekt na Mazowszu. 10 marca 2016 roku uczniowie klas 5a i 5b mieli możliwość uczestniczenia wraz z opiekunami, paniami: Grażyną Chyb, Renatą Gorlicką-Krajewską i panem Markiem Motyką w akcji edukacyjnej „Ognik" propagującej skuteczne i aktywne zachowana w sytuacji zagrożenia. Na realizację tego projektu, w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Radomiu przeznaczono specjalne pomieszczenia, które zaadaptowane zostały na typowe mieszkanie. Z pomieszczeń wygospodarowano: pokój dzienny, kuchnię oraz łazienkę. Dzięki temu układowi dzieci mogły zobaczyć między innymi, z jakimi zagrożeniami można się spotkać w domu lub mieszkaniu, jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, a także sprawdzić jak nagrzewają się drzwi, za którymi wybuchł pożar. Uczestniczyły również w prawidłowo przeprowadzonej ewakuacji z miejsca objętego dużym zadymieniem. Duże wrażenie wywarły na wszystkich wozy bojowe i sprzęt służący strażakom w codziennej pracy. Na zakończenie szkolenia każdy uczestnik otrzymał certyfikat „Dzielny Mały Strażak" za wykazanie się znajomością zasad bezpieczeństwa.

W drugiej części wycieczki piątoklasiści obejrzeli spektakl pt. „Alcybiades” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Przedstawienie, które powstało na podstawie powieści Edmunda Niziurskiego wzbudziło wśród dzieci bardzo duże zainteresowanie. W spektaklu nie zabrakło dowcipów słownych i sytuacyjnych. Ponadto na odbiór sztuki miały wpływ specjalne efekty dźwiękowe i ciekawa gra aktorów. Cała widownia bawiła się znakomicie, ponieważ przedstawienie miało charakter interaktywny. Po spektaklu odbyły się warsztaty emisji głosu przeprowadzone przez jednego z aktorów. "Edukacja na wesoło" Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia promuje edukację teatralną i zachęca do czytania lektur szkolnych.