MIĘDZYNARODOWY KONKURS „KANGUR MATEMATYCZNY

Dnia 17 marca 2016 r. trzydziestu dziewięciu uczniów naszej szkoły wzięło udział w XXV edycji Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały komisje w składzie: sala nr 24 - pani Grażyna Chyb, pani Joanna Porzyczka oraz sala nr 25 - pani Joanna Berandzikieiwcz-Zielonka, pani Dorota Kamienik. Dyrekcja szkoły życzyła uczniom powodzenia w rozwiązywaniu zadań. Uczniowie po rozwiązaniu testu otrzymali kolorowe układanki przestrzenne.

Konkurs przeprowadzono w trzech kategoriach:

„Żaczek” – kl. 1. i 2. (15 uczniów)

„Maluch” – kl. 3. i 4. (16 uczniów)

„Beniamin” – kl. 5. i 6. (5 uczniów)

Inicjatorem Konkursu jest stowarzyszenie „Kangourou Sans Frontières” z siedzibą w Paryżu. W Polsce głównym organizatorem jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych zwane TUWiNM, z siedzibą w Toruniu, przeprowadzające Konkurs pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Celem Konkursu jest popularyzacja matematyki wśród uczniów.

Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut. Uczniowie w szkole podstawowej piszą w trzech kategoriach.

Test konkursowy w kategorii „Żaczek” zawiera 21 zadań o różnym stopniu trudności (7 zadań po 3 punkty, 7 zadań po 4 punkty i 7 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w Konkursie w tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia Konkursu 21 punktów; maksymalnie może więc uzyskać 105 punktów. Test konkursowy w kategorii „Maluch” zawiera 24 zadania o różnym stopniu trudności (8 zadań po 3 punkty, 8 zadań po 4 punkty i 8 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w Konkursie w tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia Konkursu 24 punkty; maksymalnie może więc uzyskać 120 punktów. Test konkursowy w kategorii „Beniamin” zawiera 30 pytań o różnym stopniu trudności (10 zadań po 3 punkty, 10 zadań po 4 punkty i 10 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia Konkursu 30 punktów, maksymalnie może więc uzyskać 150 punktów. Do każdego zadania w każdej kategorii dołączonych jest 5 odpowiedzi oznaczonych literami A, B, C, D, E, z których dokładnie jedna jest poprawna. Za brak odpowiedzi uczestnik Konkursu otrzymuje zero punktów, natomiast za odpowiedź błędną lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi otrzymuje punkty ujemne w liczbie 25% przewidzianych za dane zadanie.

Więcej informacji na temat konkursu i przykładowe zadania można znaleźć na stronie: www.kangur-mat.pl.