Od starożytności po współczesność
Wycieczka do Radomia

27 kwietnia 2016 roku odbyła się wycieczka dla klas IV-VI do Radomia. Uczniowie odbyli wiosenny spacer po mieście pod opieką pań: Renaty Gorlickiej-Krajewskiej, Marzeny Kucharczyk i Grażyny Chyb, mając możliwość zwiedzić Rynek Miasta Kazimierzowskiego z najstarszymi kamienicami neoklasycystycznymi – Domem Gąski (barok) i Domem Esterki (neobarok). Obecnie mieści się tutaj siedziba Muzeum Sztuki Współczesnej. Obok nich góruje neorenesansowy Ratusz z XIX w., wybudowany według projektu architekta Henryka Marcconiego, z wieżą zegarową wygrywającą melodię "Alleluja" XV-wiecznego kompozytora Mikołaja z Radomia (aktualnie Archiwum Państwowe). W centralnym punkcie rynku znajduje się odbudowany w 1998 r. pomnik Czynu Legionów Józefa Piłsudskiego. Po przeciwnej stronie placu jest Muzeum im. Jacka Malczewskiego, dawniej Kolegium Pijarów, wzniesione w latach 1737 – 1756 według projektu Antonio Solari z dawnym kościołem pw. św. Jana Kantego, w nim średniowieczne lochy i warsztat szewski. Na budynku widnieją pamiątkowe tablice; jedna z nich jest poświęcona Tytusowi Chałubińskiemu, uczniowi Kolegium.
Spacer zakończył się pod pięknym budynkiem Resursy Obywatelskiej, w którym podczas I wojny światowej znajdował się szpital Legionów Polskich. Na szczycie gmachu wznoszą się posągi trzech antycznych muz: Euterpe, Melpomeny i Klio.
Następnie uczniowie podziwiali mieszczącą się w tym budynku oryginalną wystawę fotograficzną pani Grażyny Hankiewicz przewrotnie nazwaną „Do góry nogami”. Kolejnym punktem wycieczki był udział w spektaklu pt. „Mity greckie” o charakterze multimedialnym i interaktywnym w wykonaniu aktorów Teatru Artenes. Była to wyprawa szlakami antycznych bogów i herosów: Zeusa i Hefajstosa, Prometeusza i Pandory, Tezeusza i Ariadny. Przewodniczką zaś okazał się nie kto inny, tylko Pallas Atena, czyli patronka miast, mądrości, umiejętności i Odysowego sprytu.
Świat mitów starożytnej Grecji nieustannie pobudza wyobraźnię coraz to nowych pokoleń, a problemy w nich ukazane są aktualne do dziś.
Wycieczka była prawdziwą humanistyczną, duchową ucztą, a uczniowie pełni wrażeń wrócili do domów.