II Nocny Rajd Po Puszczy Kozienickiej
„W poszukiwaniu Kwiatu Paproci”
Garbatka – Letnisko 10-11.06.2016 r.

Uczniowie klasy VI a i VI b pod opieką pani Danuty Dujki i pani Joanny Bernadzikiewicz-Zielonki uczestniczyli po raz pierwszy w nocnym rajdzie utrzymanym w klimacie historii i kultury dawnych Słowian. Trasa rajdu rozpoczynała się o godz. 20:00 na Placu Szkoły drzewnej i Leśnej w Garbatce-Letnisku, gdzie zostaliśmy przywitani oraz zapoznani z programem rajdu. Wszyscy uczestnicy otrzymali słowiańskie imiona wypisane na drewnianych tabliczkach. Wędrowaliśmy szlakiem przez puszczę przy zbiorniku wodnym „Budowa” na rzece Rzeźniczce, gdzie odbył się pierwszy konkurs „Puszczanie wianków”. I miejsce zajął Bartek Skrzek, który rzucał wianek wykonany przez Patrycję Michałowską. Mijaliśmy Źródlisko „Krępiec”, „Cypelek” nad Brzeźniczką, Łąki nad Brzeźniczką. Na trasie zebraliśmy materiał potrzebny do wykonania totemu. W świetle latarek wykonaliśmy totem, który miał odstraszać złe moce nocy leśnej. Odbył się konkurs na najatrakcyjniejszy totem drużyny, o jak największym ładunku elementów kultury dawnych Słowian. W dalszej trasie pokonywaliśmy przeszkody pod nogami – powalone drzewa, bagniste wąwozy. Poszukiwaliśmy w ciemnościach posągu Światowida. Aż wreszcie dotarliśmy do celu – Dawnej Strzelnicy – miejsca „Rykowiska” Technikum Drzewnego i Leśnego. Tam byliśmy około północy. Czekało na nas rozpalone ognisko, pieczone kiełbaski oraz napój ziołowy z mięty. Po posiłku odbyła się gra „Poszukiwanie Kwiatu Paproci” oraz Gra terenowa „Świetliki”. Uczestnicy prezentowali w świetle ogniska stroje ludowe Słowian, odbyły się wybory Króla i Królowej rajdu. Następnie wręczone zostały dyplomy i nagrody. Na zakończenie przy ognisku śpiewaliśmy piosenki rywalizując z PSP nr 31 z Radomia i PSP w Kociołkach. Oczywiście nasza drużyna wygrała. Dodatkową atrakcją była podróż pociągiem i czekanie całą godzinę na autobus na stacji PKP, gdzie oczy same się zamykały.