Projekt "Mały Mistrz"

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła została zakwalifikowana do ogólnopolskiego projektu „Mały Mistrz” realizowanego w ramach programu Ministerstwa Sportu i Turystyki "Sport Wszystkich Dzieci". Operatorem Wojewódzkim programu jest Szkolny Związek Sportowy Warszawy i województwa mazowieckiego.

Główną ideą Projektu jest zachęcenie uczniów klas I-III szkół podstawowych do zdobywania nowych umiejętności ruchowych oraz podnoszenia sprawności fizycznej, kształtowania odpowiednich nawyków i postaw, w tym zwłaszcza dotyczących zdrowego stylu życia, a także podniesienie atrakcyjności zajęć, wzmocnienie roli nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej  i wychowania fizycznego.

Głównymi celami stawianymi przed programem Mały Mistrz są:

1. poprawa stanu zdrowia sprawności fizycznej i umiejętności ruchowych uczniów klas I-III;

2. wsparcie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wychowania fizycznego w zaplanowaniu i przeprowadzeniu ciekawych zajęć wychowania fizycznego i edukacji zdrowotnej;

3. promowanie nowych, atrakcyjnych form zajęć ruchowych zgodnych z nową podstawą programową;

4. monitorowanie stanu zdrowia, rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej uczniów klas I-III szkół podstawowych;

5. określenie preferencji w wyborze aktywności fizycznej uczniów;

6. zachęcenie uczniów do podejmowania nowych form aktywności fizycznej.

Ideą programu „Mały Mistrz” jest propagowanie aktywnej postawy zdobywania odznak sportowych potwierdzających zdobycie poszczególnych sprawności. Program obejmuje sześć zasadniczych bloków sportów z możliwością poszerzania o pokrewne dziedziny, np. gimnastyk – tancerz, czy też saneczkarz – narciarz – łyżwiarz. W każdym bloku uczeń ma szansę opanowania określonych umiejętności i wiadomości, za które nagradzany jest odpowiednią odznaką.

Poszczególne bloki (sporty) przedstawione są w układzie czasowym zgodnym z rokiem szkolnym i dostosowane między innymi do warunków atmosferycznych, co w niczym nie ogranicza inwencji nauczycieli w realizacji programu według własnej koncepcji związanej z możliwościami danej placówki oświatowej. Zaproponowane sprawności mogą być prowadzone przez nauczyciela w ciągu trzech lat nauki w klasach I – III, z tym, że z każdym rokiem zwiększają się wymagania, którym powinno sprostać dziecko. Nauczyciel może w kolejnych latach zmieniać niektóre sprawności i np. w I klasie w ramach sprawności „Piłkarz” realizować zajęcia piłki nożnej, a w następnych latach np. koszykówki czy siatkówki.

Proponowane sporty i przykładowe umiejętności do opanowania przez uczniów w ciągu trzech lat:

Rowerzysta – Turysta (wrzesień – październik):

Piłkarz – Nożny/ Ręczny/ Koszykarz/ Siatkarz (październik – grudzień):

Saneczkarz – Narciarz – Łyżwiarz (styczeń – luty):

W zależności od możliwości oraz tradycji:

Gimnastyk – Tancerz (luty – marzec):

Lekkoatleta (kwiecień – maj):

Pływak – Wodniak (czerwiec lub działania całoroczne):

Program przewiduje, że oprócz umiejętności „bazowych” zaproponowanych przez autorów zostaną wprowadzone także nowe sporty, które zastąpią niemożliwe do zdobycia w danej szkole i klasie umiejętności lub będą dla nich alternatywą związaną z tradycjami szkoły, umiejętnościami nauczycieli lub innymi czynnikami, np.: tenisista, rolkarz, badmintonista, miłośnik hulajnogi.

W programie zatrudniony nauczyciel wf będzie prowadził wspólnie z nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej jedną godzinę zajęć tygodniowo, których podstawowym celem będzie przygotowanie dzieci do zdobywania poszczególnych sprawności, przeprowadzanie sprawdzianów i wspólna nauka obydwu nauczycieli prowadzania ciekawej lekcji wychowania fizycznego.

Nauczyciel i szkoła przystępujący do programu Mały Mistrz deklarują realizację cyklu zajęć i sprawdzianów dla dzieci, które zapoznają je z nowymi formami aktywności fizycznej. Poprzez ciągłość trwania Projektu w klasach I – III zaistnieje możliwość zbadania progresji umiejętności każdego dziecka. Bardzo ważnym elementem jest również pokazanie zintegrowania zajęć aktywności fizycznej z innymi umiejętnościami zapisanymi w obecnej podstawie programowej nauczania w klasach I – III. Nauczyciel otrzyma dużą autonomię w realizacji programu. Może np. w przypadku niemożliwości realizacji którejś ze sprawności zastąpić ją inną. Nauczyciel może także w przypadku zrealizowania sprawności, zastąpić w drugim roku inną z zaproponowanych lub własną. Zasadą jednak powinno być, że uczeń przez 3 lata zdobywa wiedzę i sprawność w danej dyscyplinie poprawiając swoje osiągnięcia.

Program tworzy możliwość udziału w nim także rodziców, którzy włączą się w cykl przygotowań dzieci do zdobywania poszczególnych umiejętności i prób zaliczeniowych, a także będą informowani przez nauczycieli na bieżąco o stanie sprawności dziecka i postępach, jakie ma ono w poszczególnych umiejętnościach podczas planowanych w ramach programu „wywiadówek z kultury fizycznej”.

Programem „Mały Mistrz” począwszy od roku 2016/2017 zostanie objęta klasa Ia, a szkoła realizująca program w danym roku szkolnym:

Więcej informacji na temat programu pod adresem: