Zielona Szkoła klas IV-VI

Od 01 do 05 czerwca 2009 roku 37 uczniów z klas IV – VI naszej szkoły było na Zielonej Szkole w Kotlinie Kłodzkiej. Nad uczestnikami Zielonej Szkoły pieczę sprawowały panie: Edyta Sodel, Zofia Stachowicz, Krystyna Tuzimek i Anna Żurek. Organizacją Zielonej Szkoły zajęło się Radomskie Biuro Podróży „Tukan”, które zaproponowało bardzo interesujący harmonogram wyprawy: malowniczo położony pensjonat „U Wanata” w Nowym Gierałtowie oraz szereg atrakcji turystycznych na obszarze Kotliny Kłodzkiej. Wiedzę o tym odległym i rzadko odwiedzanym przez nas regionie Polski przybliżyli nam wspaniali miejscowi przewodnicy. Opowiadali piękne legendy i ciekawostki turystyczno – krajoznawcze tychże okolic. Prace konkursowe naszych uczniów na najciekawszą refleksję z pobytu na Zielonej Szkole najbardziej oddają atrakcyjność całego przedsięwzięcia. W pracy jednego z uczniów czytamy, iż najwspanialszym punktem Zielonej Szkoły był Wrocław i Panorama Racławicka. Inni piszą, iż duże wrażenie wywarło na nich Sanktuarium w Wambierzycach. Jeszcze inni powróciliby do Jaskini Niedźwiedziej, kaplicy czaszek w Czermnej czy nieczynnej kopalni uranu w Kletnie. Wielu uczestnikom podobała się Twierdza Kłodzka z podziemną trasą turystyczną. Wielką atrakcją dla uczniów był dwugodzinny pobyt w parku wodnym w Kudowie Zdroju. Ta forma relaksu po pieszych, górskich wędrówkach była doskonałą okazją do regeneracji sił i doskonalenia sprawności fizycznej. Cieszą również i takie wypowiedzi, że dzięki Zielonej Szkole uczniowie nawiązali nowe przyjaźnie, nauczyli się większej samodzielności oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Oprócz akcentów krajoznawczych nie zabrakło też treści ekologicznych. Byliśmy na wielu obszarach chronionych, gdzie obowiązują zasady właściwego zachowania się w zgodzie z naturą. Podążaliśmy szlakami po Parku Narodowym Gór Stołowych, byliśmy na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, zdobywaliśmy masyw Śnieżnika. Podziwialiśmy Rezerwaty Przyrody- Szczeliniec i Błędne Skały.