Sukcesy w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”

Dnia 16 marca 2017 r. czterdziestu pięciu uczniów naszej szkoły wzięło udział w XXVI edycji Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”, którego celem jest popularyzacja matematyki wśród uczniów.

Rafał Kopycki – ucz. kl. V a zdobył wynik bardzo dobry w kat. Beniamin – 128,75 pkt.

Aż sześcioro uczniów klas II – VI uzyskało wyróżnienie:

Szymon Woźniak kl. II c – w kat. Żaczek – 58,25 pkt.

Marianna Hermanowicz kl. II b – w kat. Żaczek – 55 pkt.

Agnieszka Wziątek kl. II b – w kat. Żaczek – 54,5 pkt.

Grzybowski Michał kl. III c – w kat. Maluch – 78,25 pkt.

Ziętek Natalia kl. V b – w kat. Beniamin – 100 pkt.

Kowalczyk Amelia kl. VI a – w kat. Beniamin – 120 pkt.

Gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów. Dyplomy i nagrody zostaną wręczone na koniec roku szkolnego. Konkurs przeprowadzono w trzech kategoriach:

„Żaczek” – kl. 2. (9 uczniów)
Borkowicz Julia – II b
Figarska Weronika – II b
Hermanowicz Marianna – II b
Jastrzębska Gabriela – II b
Lis Magdalena – II c
Stanisławek Jakub – II b
Szwed Julia – II b
Wziątek Agnieszka – II b
Woźniak Szymon – II c

„Maluch” – kl. 3. i 4. (26 uczniów)
Batorski Krzysztof – III a
Król Bartosz – IV b
Pyzara Iga – IV b
Zielonka Anna – IV a

„Beniamin” – kl. 5. i 6. (10 uczniów)
Kopycki Rafał – V a
Madej Antoni – V b
Ziętek Natalia – V b
Głowacka Nikola – VI a
Jastrzębska Paulina – VI a
Kowalczyk Amelia – VI a
Lech Natalia – VI a
Różycki Maciej – VI a
Zwoliński Filip – VI a
Król Weronika – VI b

Uczniowie po rozwiązaniu testu otrzymali kolorowe układanki przestrzenne w kształcie sześcianów.

Inicjatorem Konkursu jest stowarzyszenie „Kangourou Sans Frontières” z siedzibą w Paryżu. W Polsce głównym organizatorem jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych zwane TUWiNM, z siedzibą w Toruniu, przeprowadzające Konkurs pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut. Test konkursowy w kategorii „Żaczek” zawiera 21 zadań o różnym stopniu trudności (7 zadań po 3 punkty, 7 zadań po 4 punkty i 7 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w Konkursie w tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia Konkursu 21 punktów; maksymalnie może więc uzyskać 105 punktów. Test konkursowy w kategorii „Maluch” zawiera 24 zadania o różnym stopniu trudności (8 zadań po 3 punkty, 8 zadań po 4 punkty i 8 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w Konkursie w tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia Konkursu 24 punkty; maksymalnie może więc uzyskać 120 punktów. Test konkursowy w kategorii „Beniamin” zawiera 30 pytań o różnym stopniu trudności (10 zadań po 3 punkty, 10 zadań po 4 punkty i 10 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia Konkursu 30 punktów, maksymalnie może więc uzyskać 150 punktów. Do każdego zadania w każdej kategorii dołączonych jest 5 odpowiedzi oznaczonych literami A, B, C, D, E, z których dokładnie jedna jest poprawna. Za brak odpowiedzi uczestnik Konkursu otrzymuje zero punktów, natomiast za odpowiedź błędną lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi otrzymuje punkty ujemne w liczbie 25% przewidzianych za dane zadanie.

Więcej informacji na temat konkursu i przykładowe zadania można znaleźć na stronie: www.kangur-mat.pl