Wycieczka do lasu

Dnia 17 X 2017 roku klasy III b i III c wraz z wychowawczyniami: Grażyną Ogorzałek i Mirosławą Michalczak wybrały się na wycieczkę do lasu w Dąbrówce Warszawskiej. Pogoda była piękna, a las - uroczy, mienił się pełną barwą ciepłych jesiennych kolorów.

Była przechadzka po lesie i obserwacja naturalnego ekosystemu świata roślin i zwierząt. Uczniowie poznawali przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Zaopatrzone w lupy dzieci oglądały różne okazy przyrodnicze - liście, mrowisko, korę drzew, rośliny i owady. Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych dźwięków. Dzieci poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu, a do swoich kącików przyrodniczych zbierały "skarby", które pani Jesień zostawiła w lesie. Były to kolorowe liście, szyszki, żołędzie, źdźbła mchu, suche igły drzew iglastych, kawałki kory.

Wszystko, co nas otaczało, okazało się bardzo ciekawe. Drzewa, kwiaty, owady, na co dzień nie przyciągające naszej uwagi, stały się teraz interesujące. Wszyscy znaleźli coś dla siebie zajmującego. Jedni obserwowali pracę pająka, inni zachwycali się znalezionym grzybem, inni natomiast podziwiali biedroneczki wskakujące na ich ręce.

Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca, stała się dobrą okazją do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych małych dzieci.

Wypoczęci, posileni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do szkoły autokarem sponsorowanym przez Państwa Marzenę i Marcina Jarząbków, którym serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy.