Mikołajkowa niespodzianka

W piątek 8 grudnia 2017 r. uczniowie klas pierwszych pod opieką wychowawczyń pani Doroty Kamienik, pani Marty Nowak i pani Urszuli Śliwy wybrali się na mikołajkową wycieczkę do kina Helios na film pt: „Mikołaj w każdym z nas” oraz do fabryki bombek DAMIX s.c., której siedziba mieści się w Radomiu przy ul. Kościelnej 14. Właściciele firmy przyjęli pierwszoklasistów bardzo serdecznie, pokazując cały ręczny proces produkcji bombek choinkowych, począwszy od dmuchania poprzez srebrzenie, maczanie i dekoracje. Dzieci mogły zobaczyć, jak ze szklanej rurki wydmuchiwane są różnego kształtu bombki. Mogą być one zarówno kulą, jak i łabędziem, bałwankiem, choinką, wróbelkiem czy myszką. Następny etap produkcji to posrebrzanie szklanej bombki od środka. Jest to etap bardzo niebezpieczny z uwagi na użycie substancji chemicznych. Tak przygotowana bombka trafia do dekoracji. Tu używane są specjalne farby, kleje i brokaty. Panie malujące bombki to mistrzynie w swoim fachu. Niewiarygodne jest to, jak za pomocą pędzla, farby i kilku sprawnych ruchów ręki powstaje piękny wzór. Podczas tej wizyty uczniowie mogli dowiedzieć się, jak żmudny i długotrwały jest proces powstawania bombek, które każdego roku wieszamy na choince w swoim domu. Pod koniec wycieczki uczniowie dostali po zamówionej wcześniej bombce ze swoim imieniem oraz mogli sprawić niespodziankę rodzicom kupując w sklepie wybraną przez siebie bombkę. Właścicielom fabryki serdecznie dziękujemy za gościnę!