Z pobytu w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

W dniu 23 marca 2018r. uczniowie klas gimnazjalnych pod opieką nauczycieli: pani Urszuli Ziętek, pani Barbary Motyki, pani Krystyny Tuzimek oraz pana Rafała Tuzimka po raz kolejny brali czynny udział w warsztatach laboratoryjnych w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Były to zajęcia robotyczne, biologiczne i chemiczne. Uczniowie pracowali w kilkuosobowych zespołach pod okiem specjalistów. Mieli tu okazję rozwijać swoje zainteresowania, samodzielnie eksperymentować, a przede wszystkim poznać charakter pracy naukowo – badawczej. Na zajęciach z robotyki uczniowie dowiedzieli się o roli powietrza w przemyśle, a także samodzielnie projektowali układy zasilane sprężonym powietrzem.

Tematem zajęć w laboratorium biologii było „Biologiczne oczyszczanie tkanek” czyli nowoczesna technologia, która stała się hitem na całym świecie, a która pozwala zajrzeć w głąb tkanek i narządów. Dzięki tej metodzie można łatwiej zaobserwować budowę wewnętrzną organizmu i wykryć zmiany patogenne zaglądając do wnętrza bezbarwnych, oczyszczonych organów, przez które przechodzi światło. Uczniowie wykonali szereg doświadczeń mających na celu zrozumienie tej metody. Wiedza biologiczna była tu skorelowana z optyką fizyczną. Uczniowie przystąpili też do mikroskopowania optycznie bezbarwnych nicieni glebowych.

W laboratorium chemicznym uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Analityczne rozterki”. Dowiedzieli się, że jedną z najczęstszych metod badania próbek w laboratorium jest analiza chemiczna. Metoda ta polega na przeprowadzeniu różnych reakcji charakterystycznych, czyli takich które w obecności jakiegoś konkretnego jonu albo związku chemicznego tworzą bardzo nietypowe efekty, jak żółty osad czy szafirowe zabarwienie roztworu. Na podstawie kilku albo niekiedy kilkudziesięciu takich prób można zidentyfikować składniki badanej próbki. Pracowali tą pełną niespodziewanych rezultatów metodą. Samodzielnie przeprowadzali eksperymenty i wykonywali odpowiednie pomiary po to, aby rozwiązać pewną zagadkę kryminalną. Wcielili się w laborantów i zanalizowali próbkę z miejsca zbrodni. Na podstawie wyników  wydedukowali, czym zatruł się denat z akt policyjnych.

Po warsztatach był czas na zwiedzanie stałej ekspozycji naukowej, zaś potem wyruszyliśmy na „Inwazję Gigantów” czyli Międzynarodową Wystawę Klocków Lego, na PGE Narodowym. Podziwialiśmy tu największe i najsłynniejsze budowle Europy i świata oraz zbudowane w skali 1:1 figury polskich sportowców jak np. Roberta Lewandowskiego, Agnieszki Radwańskiej, Marcina Gortata. Wśród eksponatów była też postać: Jana Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina, Mikołaja Kopernika. Super prezentowała się postać Batmana oraz jego pojazd, a także okazała atrapa Kapitolu. Z klocków wspaniale ułożono też modele narządów człowieka i układ kostny człowieka. Uwieńczeniem pobytu w Warszawie był interesujący pokaz w planetarium połączony z projekcją filmu p.t. „Niewidzialny Wszechświat”.