Gminny konkurs recytatorski

„Dla Niepodległej”

W Publicznej Szkole Podstawowej im. Stefana  Żeromskiego w Wierzbicy realizowany jest projekt pt. „Dla Niepodległej”. Projekt powstał w celu uczczenia setnej rocznicy niepodległości naszej ojczyzny. W ramach realizacji jednego z zadań projektu został ogłoszony GMINNY KONKURS RECYTATORSKI mający na celu rozwijanie i pielęgnowanie postaw patriotycznych wśród uczniów, rozbudzanie oraz rozwijanie zainteresowań uczniów poezją o tematyce patriotycznej, popularyzowanie piękna i wartości narodowej kultury, upowszechnienie kultury języka wśród dzieci, zachęcanie uczniów do występów przed publicznością oraz rozwijanie recytatorskich, a także aktorskich uzdolnień dzieci.

W konkursie, który odbył się 26 marca 2018 r. w naszej szkole, uczestniczyło ponad 50 recytatorów, którzy reprezentowali szkoły podstawowe z Rudy Wielkiej, Zalesic, Łączan, Polan i naszą szkołę z Wierzbicy.

Zmagania recytatorów oceniało jury w składzie:

-pani dyrektor Edyta Sodel;

- pan dyrektor Tomasz Jarzembiński;

- pani Aneta Podkowa - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wierzbicy;

- pani Iwona Rola - nauczyciel języka polskiego w PSP Łączany;

- pani Maria Kowalczyk nauczyciel biblioteki,

- Daniel Stępień - przedstawiciel SU.

Dokonano oceny recytatorów w dwóch kategoriach:

- w pierwszej kategorii wyłoniono zwycięzców spośród klas IV - VI:

I miejsce za interpretację wiersza „Do prostego człowieka” Juliana Tuwima zajęła Jowita Odzimkowska z PSP w Polanach.

II miejsce zajęła Emilia Tomczyk z PSP w Rudzie Wielkiej za recytację utworu Marcina Wolskiego pt. „Niepodległość”.

III miejsce - Maja Gryz z PSP w Łączanach za prezentację wiersza Krzysztofa Baczyńskiego „Elegia o chłopcu polskim”.

Za swoją interpretację utworu Wandy Chotomskiej „Twój dom” wyróżnienie w tej kategorii dostała uczennica klasy IV b ze szkoły w Wierzbicy Nina Szcześniak.

- w kategorii klas VII oraz II i III gimnazjum za wzorowa recytację zostali docenieni:

I miejsce zajął Marcin Motyka z PSP w Wierzbicy za oryginalną interpretację utworu Kazimierza Wierzyńskiego „Nocna ojczyzna”,

II miejsce przypadło w udziale Ewie Łukawskiej z PSP w Zalesicach za ciekawą interpretację utworu Juliana Tuwima „Kwiaty polskie”,

III miejsce zajęła Natalia Lech z PSP w Wierzbicy za interpretacje wiersza Cypriana Norwida „Moja piosnka II”.

Wyróżnienie w tej kategorii za prezentację utworu naszej noblistki Wisławy Szymborskiej pt. „Gawęda o miłości do ziemi ojczystej” otrzymała uczennica III klasy gimnazjum Aleksandra Góźdź z naszej szkoły.

Wyróżnieni recytatorzy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez organizatora konkursu.

Wszyscy recytatorzy zgodnie z regulaminem zaprezentowali utwory o tematyce patriotycznej, a konferansjerki Patrycja Drab, Ewa Piskorz i Julia Szyszka najczęściej wyczytywały do deklamacji utwory: „Polska” Antoniego Słonimskiego i „Gawęda o miłości do ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej.

Organizatorzy dziękują nauczycielom przygotowujących uczniów do konkursu i samym zainteresowanym - recytatorom za zaangażowanie i dostarczenie wszystkim miłych wrażeń artystycznych.