w „XV RAJDZIE EUROPEJSKIM”

13 kwietnia 2018 roku po raz piętnasty odbył się Rajd Europejski. Celem rajdu było ukazanie i promowanie zabytków i pomników przyrody gminy Kowala – Stępocina,  popularyzację czynnych form wypoczynku oraz działalności Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych wśród uczestników rajdu. Ponadto położono nacisk na kształtowanie nawyków prawidłowego poruszania się po drogach publicznych, umacnianie serdecznych więzi koleżeńskich między turystami oraz mieszkańcami powiatu, a także utrwalanie wiedzy o Unii Europejskiej, a zwłaszcza uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W imprezie uczestniczyło ok. 250 uczniów i opiekunów z 13 szkół z terenu powiatu radomskiego. Tegoroczna trasa rajdu rozpoczęła się na stacji PKP w Rudzie Wielkiej, następnie piechurzy pomaszerowali do Dąbrówki Zabłotnej, aby uczcić pamięć powstańców walczących z Moskalami w sierpniu 1863 roku. Kolejnym etapem eskapady była wizyta w Kowali i zwiedzanie pięknego parafialnego kościoła.  Po obejrzeniu obiektu sakralnego i wysłuchaniu jego historii uczestnicy rajdu przemaszerowali do szkoły w Parznicach, aby kontynuować turystyczną przygodę.

Podczas imprezy przeprowadzono konkursy: wiedzy o wydarzeniach związanych z walką o wolność Polski, historii i działalności Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych oraz gminy Kowala Stępocina. Uczniowie musieli także wykazać się zdolnościami plastycznymi. Zadanie, jakie stało przed uczestnikami rajdu, polegało na przygotowaniu plakatu upamiętniającego stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwsze miejsce w zmaganiach konkursowych zdobyła nasza szkoła, drugą lokatę zajęła reprezentacja z Publicznej Szkoły Podstawowej w Parznicach, zaś trzecie miejsce zajęli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zalesicach. Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody sponsorowane przez Starostwo Powiatowe w Radomiu oraz puchary ufundowane przez Wójta Urzędu Gminy w Kowali – Pana Tadeusza Osińskiego.

Tegoroczna impreza przebiegała w miłej i odświętnej atmosferze, przy sprzyjającej aurze, a także atrakcyjnej malowniczej terasie oraz zaangażowaniu opiekunów, uczniów szkoły w Parznicach i zaproszonych gości.