Integracja z czwartoklasistami

Z początkiem każdego roku szkolnego wychowawcy poszczególnych klas organizują ciekawe zajęcia integracyjne. Są to ogniska, wyjazdowe wycieczki, wyprawy w plener.

11. września odbyła się wspaniała wycieczka do rezerwatu skalnego „Piekiełko Niekłańskie”. Brali w niej udział uczniowie klasy 4a oraz 5b wraz ze swoimi wychowawcami. Nadarzyła się okazja do głębszego poznania oraz integracji zespołów klasowych. Celem wycieczki było ukazanie osobliwości turystyczno – krajoznawczych Gór Świętokrzyskich. Byliśmy bowiem w Nadleśnictwie Stąporków. Leśnym szlakiem podążaliśmy do rezerwatu, aż w końcu ujrzeliśmy na zalesionym wzgórzu grupę malowniczych skał. Były to ogromne grzyby, kominy, baszty zbudowane z piaskowca i osiągające od 2 do 8 metrów wysokości.

Rezerwat powstał w 1959 roku i jak głosi legenda, z rozkazu samego Lucyfera pokutowały tam diabły za złe wykonywanie swoich obowiązków. Ludzi, którzy niebacznie znaleźli się w pobliżu, kierowali na złą drogę lub topili w bagnach. Same zaś diabły nocą miały odbywać swoje harce. Odwalały kamienie i wdrapywały się na skały, które świeciły piekielnym blaskiem. Ze strachu przed czartami mieszkańcy opuścili ponoć pobliską leśną osadę. Dziś diabłów już nie ma, przynajmniej w tym Piekle, więc bez obaw można się tam wybrać na wycieczkę.

W trakcie wyprawy nie zabrakło również treści historycznych. Uczciliśmy chwilą ciszy pamięć Polaków poległych w bitwie pod Antoniowem w czasie II wojny światowej. Był to dla nas bardzo ważny akcent wyprawy zwłaszcza po niedawno obchodzonej 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W drodze do domu zwiedziliśmy jeszcze rynek szydłowiecki po czym pełni wrażeń wróciliśmy do Wierzbicy.