Konkurs z wiedzy o szkodliwym działaniu uzależnień od narkotyków, alkoholu, nikotyny, także tzw. „dopalaczy” oraz o niebezpieczeństwie wirusa HIV i choroby AIDS w Gminie Wierzbica

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Wierzbicy była współorganizatorem w roku szkolnym 2017/2018 konkursu z wiedzy o uzależnieniach. W eliminacjach uczestniczyło 300 uczniów. Do finału zakwalifikowało się 42 osoby. Uczniowie odpowiadali na pytania z zakresu chorób zakaźnych, uzależnień i profilaktyki.Najlepszymi w konkursie okazali się:

Aleksandra Farbiś –PSP Wierzbica, Zuzanna Kolasa –PSP Ruda Wielka, Maja Kołodziejczyk –PSP Polany, Jakub Gołuch - PSP Łączany, Gabriela Utkowska – PSP Dąbrówka Warszawska, Paweł Rola –PSP Zalesice, Monika Lochyńska – Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy (MOW) Wierzbica.

Nad przebiegiem 4-etapowego testu czuwała główny specjalista ds. promocji zdrowia Wanda Jeszka – koordynator działań profilaktycznych z ramienia Radomskiego Starostwa. Ze strony gminy Wierzbica: Edyta Sodel – wicedyrektor PSP Wierzbica, Elżbieta Gawlik – pedagog PSP Wierzbica i Agnieszka Jaworska – nauczyciel PSP Wierzbica.

Nagrody laureatom wręczali:I miejsce – Starosta Radomski Mirosław Ślifirczyk, II – Wójt Gminy Wierzbica Zdzisław Dulias, III miejsce główny specjalista ds. promocji zdrowia Wanda Jeszka koordynator ds. uzależnień, IV Sekretarz Gminy Wierzbica Renata Leśniewska, asp. sztab. Kamila Adamska, mł. asp. Paweł Lenarcik, VI – przewodniczący Gminy Wierzbica Józef Kwiatkowski.

Duża wiedza na temat uzależnień, jaką młodzież zaprezentowała, bardzo nas cieszy i pozwala wierzyć, że prowadzona przez nas profilaktyka uzależnień przynosi wymierne efekty powiedział Starostwa Radomski Mirosław Ślifirczyk.

Na zakończenie finałowego spotkania odbył się koncert muzyczny w wykonaniu artystów: Jacka i Michała Musiatowiczów z Krakowa, którzy wykonali program pt. „Czy słowem można zranić”.