Wycieczka do Lublina

W dniu 28 maja 2018 roku uczniowie klasy IV b oraz V b odbyli podróż do Lublina w celu zwiedzania Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej, a potem pięknej lubelskiej starówki. Opiekunami wyprawy były panie: Zofia Stachowicz i Krystyna Tuzimek.

Po ogrodzie oprowadzał nas przewodnik, który bardzo ciekawie opowiadał o wybranych kolekcjach roślin. Uczniów zachwyciły kwitnące kaktusy, olbrzymie agawy, wilczomlecze, żywe kamienie, aloesy, rozchodniki, storczyki, owadożerne muchołówki, rosiczki, a także dzbaneczniki. W tropikalnej szklarni rosły okazałe sagowce – przodkowie obecnych drzew iglastych, palmy daktylowe oraz okazy śródziemnomorskie: kawowce, figowce, granaty itp. Widzieliśmy też olbrzymie świerki wężowe, jodły kanadyjskie, jałowce i cisy. Spośród drzew liściastych na uwagę zasługiwało drzewo, na którym rosły kwiaty tulipanów, a także aleja klonów i dębów.

Po zajęciach w Ogrodzie Botanicznym spędziliśmy czas wśród wysokiej klasy zabytków Lublina. Towarzyszyła nam pani Elżbieta Traczyk przewodnik PTTK - Lublin. Opowiadała nam piękne legendy związane z Lublinem i przybliżyła historię niektórych obiektów. Na początku w Bramie Grodzkiej zjedliśmy smaczne lody, a potem zwiedziliśmy dziedziniec Zamku Lubelskiego. Podążając Traktem Królewskim podziwialiśmy bardzo malownicze kamieniczki. Zatrzymaliśmy się przy placu po starej farze czyli placu z odkrytymi fundamentami. Idąc dalej widzieliśmy Wieżę Trynitarską czyli najwyższy zabytkowo – widokowy punkt Lublina. Weszliśmy też do Bazyliki Św. Stanisława Biskupa Męczennika, w której skradziono Relikwię Krzyża Świętego. Z panią przewodnik pożegnaliśmy się przy Bramie Krakowskiej. Jeszcze przed wyjściem z Rynku zakupiliśmy smaczne tradycyjne rogaliki tzw. cebularze. Pomimo długiej wędrówki, w skwarze majowego dnia, bezpiecznie i pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do Wierzbicy.