Pobyt w Świętokrzyskim Centrum Nauki Leonardo Da Vinci

W dniu 27 marca 2019 roku uczniowie klasy IV a oraz V b uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej, podczas której mogli zobaczyć bardzo już zniszczony pomnik przyrody o nazwie Dąb Bartek w Nadleśnictwie Zagnańsk. Drzewo to liczy około 700 lat i wciąż jest atrakcją turystyczną Regionu Świętokrzyskiego.

Kulminacją wyprawy był dwugodzinny pobyt w nowoczesnym Centrum Nauki Leonardo Da Vinci w Podzamczu koło Kielc. Tutaj uczniowie uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych pt. „Kolorowo, ale nie zawsze zdrowo” pod kierunkiem wykwalifikowanego edukatora. Mogli w sposób doświadczalny sprawdzić zawartość substancji chemicznych oraz różnych barwników i konserwantów dodawanych do produktów spożywczych. Mogli się też przekonać, że produkt kolorowy i smaczny nie musi być zdrowy pod względem wartości odżywczych. Podczas zajęć uczniowie nauczyli się odróżniać produkty naturalnie barwione od tych zabarwionych sztucznie. Celem zajęć było wpojenie zdrowych nawyków żywieniowych pod kątem właściwego wyboru produktów spożywczych, a także wyrabianie nawyków czytania ze zrozumieniem etykiet zamieszczonych na produktach spożywczych. Uczniowie fascynowali się również stałymi ekspozycjami naukowymi o charakterze multimedialno – mechatronicznym, a które dotyczyły zagadnień funkcjonowania ciała człowieka oraz zagadnień ekologiczno – przyrodniczych. Opiekę nad uczniami podczas wycieczki sprawowały wychowawczynie obydwu klas: pani Lila Dulias i pani Krystyna Tuzimek, a także pani Anna Różycka.