„Pokazy z fizyki”

Wycieczka przedmiotowa dla klas siódmych oraz ósmych.

W dniu 13.09.2018 roku grupa uczniów naszej szkoły odbyła wycieczkę do Lublina, Nałęczowa i Kazimierza Dolnego. Pierwszym punktem wycieczki był pobyt w Lublinie, gdzie uczniowie na wydziale fizyki UMCS–u aktywnie uczestniczyli w zajęciach eksperymentalnych dotyczących zagadnień: „Rezonanse”, „Prąd elektryczny”, „Uff, jak gorąco”, „Ruch obrotowy”. Szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się treści dotyczące rezonansu akustycznego, wyładowań elektrycznych, zjawiska konwekcji w cieczach oraz ruchu obrotowego z uwzględnieniem zasady zachowania momentu pędu. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia uczelni oraz zapoznania się z jej historią i tradycjami. Kolejnym punktem wyprawy był pobyt w Nałęczowie, a dokładnie w Muzeum Stefana Żeromskiego. Tutaj pani przewodnik opowiedziała uczniom o życiu i twórczości tego wybitnego pisarza. Następnie odbył się spacer po Parku Zdrojowym, podczas którego uczniowie skosztowali wody nałęczowskiej w tzw. Palmiarni. Kolejnym punktem wyprawy był Kazimierz Dolny. Tutaj weszliśmy na ruiny zamku oraz na wieżę strażniczą, aby podziwiać piękny krajobraz miasta i jego okolic. Zmęczeni, ale pełni wrażeń zatrzymaliśmy się na posiłek wśród urokliwych uliczek Kazimierza Dolnego. Tu zakupiliśmy pamiątki oraz tradycyjne drożdżowe koguty.

Pokazy z fizyki, pobyt w Nałęczowie i Kazimierzu Dolnym to wspaniała, integrująca uczniów wyprawa naukowa, która odbyła się w tym roku dzięki organizatorom: p. Arlecie Łyżwie, p. Krystynie Tuzimek oraz p. Joannie – Bernadzikiewicz Zielonce.