Święta majowe

Maj jest miesiącem szczególnym w historii naszego Państwa. W pierwszych trzech dniach miesiąca obchodzona jest rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Konstytucji 3 Maja.

1 Maja – w tym roku obchodzimy 17 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej.

2 maja –  Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa określa, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony. Na prostokątnych flagach układa się je w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości. Górny pas jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Polskim godłem jest wizerunek białego orła w koronie w czerwonym polu, a hymnem narodowym jest Mazurek Dąbrowskiego.

3 Maja – w tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jest to jedno z ważniejszych wydarzeń w historii Polski. Konstytucja jest aktem niosącym gwarancje swobód obywatelskich, tradycji chrześcijańskich, tolerancji i ogólnoludzkich wartości, formami upamiętniania wydarzenia oraz jego wpływem na kształtowanie się późniejszej tożsamości suwerennego narodu polskiego.Konstytucja 3 Maja, właściwie Ustawa Rządowa – uchwalona została w 1791 roku. Była to ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Konstytucja 3 Maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez Sejm Czteroletni. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Poniżej link do prezentacji na temat Konstytucji 3 Maja.
- https://tiny.pl/r6lt4

* (autor prezentacji: pedagogiczna.biala)