PODSUMOWANIE PROJEKTU
„Wirtualna Społeczność Szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej
 im. Stefana Żeromskiego w Wierzbicy

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Wierzbicy zakończyła realizację projektu „Wirtualna Społeczność Szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Wierzbicy” realizowanego od 01 sierpnia do 31 grudnia 2010 r.  w ramach Programu operacyjnego kapitał Ludzki Priorytet IX działania 9.5 Oddolne Inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem głównym tego projektu była aktywizacja społeczności lokalnej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Wierzbicy – nauczycieli, uczniów, rodziców i administracji szkoły wokół bieżących spraw szkoły poprzez wdrożenie SIS pełniącego funkcję edukacyjną i komunikacyjną. Realizacja projektu zakładała wzmocnienie zaangażowania społeczności szkolnej w korzystaniu z nowoczesnych form komunikacji i zdobywanie nowych, praktycznych umiejętności z zakresu IT, rozwój nowoczesnych form edukacyjnych w szkole (e-learning) oraz wzmocnienie wizerunku szkoły jako lokalnego ośrodka edukacyjnego.

28 grudnia 2010 roku w kameralnej atmosferze odbyło się uroczyste podsumowanie projektu, w którym uczestniczyli nauczyciele, uczniowie i rodzice biorący udział w realizacji projektu. Seminarium podsumowujące otworzyła pani Aneta Mazur, która przedstawiła cele i założenia projektu oraz podjęte w trakcie jego realizacji działania. Wśród nich były konsultacje społeczności szkolnej, których celem było ostateczne sformułowanie serwisu, zaprojektowanie i uruchomienie SIS, przeszkolenie redaktora i administratora serwisu oraz nauczycieli z zakresu zasad jego funkcjonowania, a także w celu aktywizacji uczniów wokół serwisu, przeprowadzenie konkursu na najlepszego bloga. Następnie głos zabrała pani wicedyrektor Edyta Sodel, która dokonała ewaluacji projektu na podstawie badań z początku i końca projektu. Uczestniczyło w nim 14 nauczycieli (w tym 12 kobiet i 2 mężczyzn), 15 uczniów (12 dziewcząt i 3 chłopców) oraz 5 rodziców (same mamy). Projekt zakończył się sukcesem, albowiem wszyscy objęci nim wsparciem wyrazili swe duże zadowolenie z uczestnictwa, wskazali też na dużą przydatności szkoleń i samego serwisu w zaangażowanie się w sprawy szkoły i poprawy komunikacji wśród społeczności szkolnej i lokalnej. Zdobyta w czasie trwania projektu wiedza i umiejętności są często wykorzystywane w praktyce, w pracy i życiu codziennym. Ponadto wyniki badań świadczą o wzroście zainteresowania sprawami szkoły, zwiększeniu zainteresowania nowoczesną technologią informacyjną, podniesieniu motywacji do dalszego kształcenia w zakresie technik informacyjnych.

Uczestnicy projektu stwierdzili, iż są bardziej kompetentni i samodzielni w posługiwaniu się komputerem, nie mają już oporów przed korzystaniem z Internetu, a także są bardziej otwarci na nowe i szybkie sposoby komunikacji międzyludzkiej, poprzez wymianę informacji.
            Panie: Danuta Dujka i Grażyna Chyb czyli redaktor i administrator Serwisu Internetowego Szkoły zaprezentowały jego funkcjonowanie i zasady korzystania.
W dalszej części spotkania, najciekawszej szczególnie dla uczniów, odbyło się wręczenie nagród w konkursie na najciekawszy blog uczniowski. Kapituła Konkursu w osobach pani Moniki Banaczek, Danuty Dujki oraz Grażyny Chyb oceniła blogi i przyznała I miejsce – uczennicy klasy V a Joannie Wziątek, II miejsce – uczennicy klasy IV b Darii Duralskiej oraz III miejsce - uczennicy klasy VI b Adriannie Kołodziejczyk. Laureatki prezentowały kolejno swoje interesujące dzieła, a następnie odbierały zasłużone nagrody rzeczowe i gratulacje od kapituły konkursu i dyrektora szkoły oraz oklaski od uczestników seminarium.
            Spotkanie zakończyła pani Edyta Sodel dziękując wszystkim za aktywny udział w projekcie, za uczestnictwo w seminarium, zachęciła do dalszego korzystania z SIS i zaprosiła wszystkich uczestników seminarium na smaczny, ciepły poczęstunek. Wyraziła własne zadowolenie z realizacji projektu i nadzieję na kolejne podobne spotkania
w ramach równie ciekawych projektów.