MENU

Logo1

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Stefana Żeromskiego
w Wierzbicy

download

,,Nauka jest jak niezmierne morze...
Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony."
~Stefan Żeromski

W dniu 13.10.2022 r. w przeddzień 158. rocznicy urodzin patrona, w Publicznej Szkole Podstawowej im. S. Żeromskiego w Wierzbicy odbyło się nadanie szkole nowego sztandaru. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą odprawioną w Kościele Św. Stanisława BM, w czasie której ksiądz proboszcz Julian Sobczyk dokonał poświęcenia nowego sztandaru. Następnie odbył się przemarsz do szkoły, gdzie dyrektor szkoły Pani Agnieszka Sarnat powitała zaproszonych gości:

* radną powiatową Panią Małgorzatę Klocek,

* wójta gminy Wierzbica Pana Zdzisława Duliasa,

* księdza proboszcza  doktora  Juliana Sobczyka,

* Pana Adama Mosioła – głównego fundatora sztandaru,

* Panią Ewę Woskowicz – która wraz z mężem ufundowała gablotę na dotychczasowy sztandar,

* dyrektorów szkół i placówek z terenu gminy Wierzbica:

 – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Polanach Panią Agnieszkę Wasil,

 – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łączanach Panią Jolantę Cieślik,

 – dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Warszawskiej Pana Karola Babulę,

 – dyrektor Gminnego Przedszkola Publicznego w Wierzbicy Panią Beatę Piskorz,

 – dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wierzbicy Panią Agnieszkę Ankurowską,

– dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Wierzbicy Panią Małgorzatę Borcuch,

* przewodniczącą Rady Rodziców naszej szkoły Panią Annę Zgiep oraz uczniów, rodziców, pracowników, przyjaciół naszej szkoły i wszystkich zgromadzonych.

Następnie dyrektor szkoły przypomniała, że pomysł nadania nowego sztandaru zrodził się wiosną 2020 roku i spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem wielu osób związanych z naszą placówką. Jednak zanim rozszerzyliśmy nasze działania, zaczęła się pandemia, która zatrzymała nas w realizacji tego szczytnego celu. Kiedy – po okresie zamknięcia – wszyscy wróciliśmy do normalnego trybu pracy, ze zdwojoną energią zajęliśmy się realizacją sztandarowych planów, dzięki czemu możemy dziś oglądać nowy sztandar. Piękny i niepowtarzalny, jak każdy sztandar, który jednoczy wokół siebie ludzi określonego kręgu. Jest kwadratem, ale jego strzelista sylwetka, którą tworzy wraz z drzewcem, przypomina drogowskaz, znak przewodni, za którym i wokół którego gromadzi się szkoła. I na zawsze pozostanie drogowskazem, z którego zobowiązani jesteśmy korzystać w różnych momentach naszego życia naznaczonych wahaniem i koniecznością wybierania właściwej drogi; bo w życiu nie jest tak, że wybieramy jeden raz i później jesteśmy już wolni od wyborów. Rozstajne drogi pojawiają się często. Bywa, że wybór najwłaściwszej jest łatwy i oczywisty. Ale zdarzają się takie chwile, gdy podjęcie słusznej decyzji przychodzi z wielkim trudem. I wówczas powinniśmy sięgać myślami do tego sztandaru – symbolu prawdy, honoru, jedności i patriotyzmu. To ten granatowo-biało-czerwony drogowskaz zawsze będzie służył pomocą, by wśród tysiąca dróg wybrać tę jedną. Właściwą drogę wartościowego człowieka. I takiej drogi wszystkim życzyła dyrektor szkoły.

Podniosłym i wzruszającym momentem było przekazanie uczniom sztandaru przez poczet sztandarowy rodziców i tym samym pożegnanie poprzedniego sztandaru, który został przyjęty w 1979 roku jako symbol Zbiorczej Szkoły Gminnej. Towarzyszył on życiu społeczności szkolnej we wszystkich ważnych chwilach przez 43 lata. Został on wyeksponowany w gablocie w głównym holu naszej szkoły. Następnie głos zabrali zaproszeni goście: radna powiatowa Pani Małgorzata Klocek, wójt gminy Wierzbica Pan Zdzisław Dulias, przewodnicząca Rady Rodziców Pani Anna Zgiep. Oprócz gratulacji z okazji nadania sztandaru goście złożyli także życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Były kwiaty od Rady Rodziców oraz uczniów, list gratulacyjny od Pana wójta, a nawet sprzęt sportowy przekazany dla klas I-III przez Panią radną.

Na ręce Pana Adama Mosioła i Pani Ewy Woskowicz przekazane zostały przez uczniów podziękowania za Ich wielkie serce i ofiarność jako sponsorów. Uroczystość uświetniły piękne występy uczniów naszej szkoły, którzy tańczyli, śpiewali, grali na wiolonczeli, przedstawiali humorystyczne scenki, a przede wszystkim cieszyli się z nowego sztandaru. W holu wystawiono księgę, w której wszyscy uczestnicy uroczystości mogli umieścić pamiątkowe wpisy dla uczczenia tego niezwykle ważnego wydarzenia w życiu naszej szkoły.

Nasza strona wykorzystuje pliki coockies

Skip to content